Paříž - Internetový vyhledávač Google prohrál v ostře sledovaném soudním procesu, který může mít dopad i na jeho další budoucí aktivity. Pařížský soud nařídil společnosti zaplatit 300 tisíc euro za to, že porušila autorská práva francouzského nakladatelství La Martiniere.
Jak? Bez svolení Le Martiniere totiž Google digitalizoval jeho knihy. Dokud je ze své databáze navíc nevyjme, bude muset platit nakladatelství dalších deset tisíc euro denně.
V soudní při, která se táhla tři roky Le Martiniere, Asociace francouzských nakladatelů (SNE) a Společnost francouzských spisovatelů (SGDL) obvinili vyhledávač, že umožnil internetovým uživatelům volně číst knihy, na které se vztahovala autorská práva.
Google údajně na těchto stránkách vybíral peníze za reklamu, aniž by nakladatele náležitě kompenzoval.
"I když nemůžeme proces digitalizace zastavit, tento verdikt značí, že už nemohou využívat žádný z digitalizovaných textů," řekl agentuře Reuters právník Le Martiniere Yann Colin.
Nakladatelé se obávají, že by je internetová revoluce mohla poškodit stejně jako vydavatele v hudebním průmyslu nebo filmaře.
Právě Francie jako první země schválila zákon, který umožňuje internetové piráty odstřihávat od připojení. Francouzští politici včetně prezidenta Nicloase Sarkozy se postavili i proti "kradení knih" a volají po systému veřejnoprávní digitalizace financovaném z národních peněz.
Google dosud digitalizoval okolo deseti milionů titulů. Cílem společnosti je vytvořit celosvětovou digitální knihovnu. Uživatelé nyní mohou číst celá díla, na které se nevztahují autorská práva, a úryvky z těch, na která se vztahují.
Vyhledávač byl žalován i ve Spojených státech, tam však nakonec dosáhl mimosoudního vyrovnání.