Gates neví, co s Buffettovými miliardami

Lenka Málková
16. 8. 2006 12:50
Washington - Není problém jako problém. Nadace manželů Gatesových si láme hlavu nad tím, jak v příštích letech utratit 31 miliard dolarů na charitu.
Foto: Reuters

Gatesovi je dostali od druhého nejbohatšího muže světa, investora Warrena Buffetta. Ten věnoval v červnu na charitu největší příspěvek historie - 37 miliard dolarů. Většinu z nich - celých 31 miliard - získala právě nadace manželů Gatesových.

Její vedení však musí nyní tři miliardy dolarů ročně utratit. Oproti současným výdajům je to dvojnásobek. Kvůli daním totiž musí každoročně vyplatit minimálně tolik, kolik jí Warren Buffett přispěje v předešlém roce.

Hledá se lék na virus HIV. Zn: Za miliardy

Minulý týden Nadace Billa a Melindy Gatesových oznámila, že dá 287 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) na vytvoření mezinárodní sítě 16 laboratoří. V nich by se experti měli pokusit vytvořit vakcínu proti nemoci AIDS, kterou vyvolává virus HIV.

Virus HIV decimuje především populaci v subsaharské Africe. Neustále však roste i počet nakažených v zemích jako Indie, Čína nebo Rusko.
Virus HIV decimuje především populaci v subsaharské Africe. Neustále však roste i počet nakažených v zemích jako Indie, Čína nebo Rusko. | Foto: Reuters

Nadace chce dát prostředky laboratořím, které v rámci dosud neúspěšných snah o vývoj vakcíny proti AIDS přijdou s novými myšlenkami. Současně by peníze měly posloužit k tomu, aby vědci mohli na výzkumech spolupracovat a nekonkurovali si, jak se někdy děje.

Peníze od Nadace Gatesových dostal také Světový fond pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií. Velkorysá dotace ve výši 500 milionů dolarů je dosud největším soukromým darem na boj proti AIDS, bude rozdělena do pěti splátek vždy po 100 milionech dolarů ročně počínaje letoškem. 

Představitel fondu Christoph Benn uvedl, že celkové příspěvky, které fond již dostal, se tak zvýšily na 9,5 miliardy dolarů.

K vytvoření fondu, který vznikl před čtyřmi lety, vyzval generální tajemník OSN Kofi Annan a jeho hlavními přispěvateli byly dosud členské státy světové organizace.

Gatesova nadace v uplynulých letech již fondu pomohla částkou 150 milionů dolarů.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Nejštědřejší přispěvatelé charity

  • Gordon a Betty Mooreovi - spoluzakladatel firmy Intel - 7046 mil.USD 
  • Bill a Melinda Gatesovi -spoluzakladatel Microsoftu - 5458 mil.USD 
  • Warren Buffett - ředitel firmy Berkshire Hathaway - 2622 mil.USD 
  • George Soros - investor - 2367 mil.USD 
  • Eli a Edythe Broadovi - zakladatel SunAmerica a KB Home - 1475 mil.USD 
  • James a Virginia Stowersovi - zakladatel American Century - 1205 mil.USD 
  • Rodina Waltonových - zakladatelé řetězce Wal-Mart - 1100 mil.USD 
  • Alfred Mann - ředitel MannKind Corporation - 993 mil.USD 
  • Michael a Susan Dellovi -zakladatel firmy Dell - 933 mil.USD 
  • George Kaiser -ropný průmysl, bankovnictví, reality - 617 mil.USD 
  • John Templeton - investor - 562 mil.USD 
  • Ruth Lilly - dědička firmy Eli Lilly - 560 mil.USD 
  • Michael Bloomberg - zakladatel agentury Bloomberg a starosta New Yorku - 528 mil.USD 

Zdroj: Business Week

Šest set nových zaměstnanců

Nečekanému přílivu Buffetových miliard na účty musí Gatesova nadace přizpůsobit svůj provoz.

"S takovou obrovskou sumou to bude chtít Gatesovo plné zapojení, aby byly peníze rozděleny rychle a chytře," míní Stacy Palmerová z odborného časopisu Chronical of Philantropy a naráží tím na nedávné stažení Gatese z čela firmy Microsoft. 

S většími investicemi se nadace hodlá kromě pomoci ve zdravotnictví zaměřit rovněž na rozvojový svět a boj s chudobou. Jejím cílem je také udělovat větší granty, aby se vyhnuly zbytečné byrokracii.

"Kromě tradičního přístupu se nadace více soustředí na specifické projekty rozložené na více let a obracet se budeme především na větší instituce," potvrdila pro New York Times Helene D. Gayleová, která dlouhá léta s nadací spolupracovala.

Manažerka nadace Cheryl Scottová dodala, že v nadcházejích dvou letech hodlá nadace přijmout šest set nových zaměstnanců. "Jsem manažerkou už téměř 30 let a je to velmi dobře fungující organizace," prohlásila a vyvrátila tak pochybnosti Národního výboru pro filantropii.

O penězích rozhodují jen čtyři lidé

Jeho člen Rick Cohen totiž tvrdí, že když "o udělování grantů rozhoduje pouze čtveřice osob", existuje tu reálná možnost zneužití. Kromě manželů Gatesových má rozhodovací právo ještě William Gates Starší a spoluzakladatelka a prezidentka nadace Patty Stonesiferová.

Podle Cohena mohou také peníze vynaložené nadací odvrátit ostatní dárce a především vlády od potřebných investic. Americká vláda tak například již nyní omezila na příští rok rozpočet pro menší školy o celých 93,5 milionu dolarů. Důvodem je právě dar od Nadace manželů Gatesových.

Šéf programu pro mladé a chudé Radž Šáh celou věc nevidí tak skepticky. "Nadace stále nemá dost peněz na řešení všech problémů," prohlásil pro New York Times.

Gates: Z bohatství nic neplyne

Šéf počítačového gigantu Microsoft Bill Gates stojí v čele žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavuje časopis Forbes. Jeho jmění dosahuje kolem 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun).

"Nic dobrého z toho neplyne," řekl před časem Gates, který odešel z vedení softwarové firmy a rozhodl se plně věnovat charitě. Výsledkem je podle něj jen to, že se člověku dostává více pozornosti, což se mu právě v jeho současné činnosti náramně hodí.

 

Právě se děje

Další zprávy