Durban - Do moře u Jihoafrické republiky byla v sobotu rozptýlena část z posmrtného popela Mahátmy Gándhího. Indický vůdce hnutí za nezávislost v této oblasti žil a působil v letech 1893-1914.
Popel rozptýlili Gándhího příznivci a rodinní příslušníci, piety se zúčastnila i Gándhího vnučka. Podle BBC se na místě sešlo asi 200 lidí.
V historických záznamech není možno vystopovat, kolik uren s popelem Mahátmy Gándhího vlastně existuje. Po jeho smrti byly totiž rozšířeny po celé Indii, jakožto symboly do památníků.
Gándhí se narodil v Indii v roce 1869. O devatenáct let později se uchýlil do Londýna, kde vystudoval práva.
Do Jihoafrické republiky ho přivedla pracovní cesta v období mezi dvěma búrskými válkami. Po druhé búrské válce v roce 1902 oblast definitivně ovládli Britové.
Gándhí si během svého pobytu učinil mnoho poznámek o silné rasové segregaci, provázející tehdejší život Jižní Afriky. Mimo jiné dospěl k závěru, že v zemi jsou porušována práva nejen původních černošských obyvatel, ale také místní malé indické komunity.
Nenásilnému boji proti všem formám diskriminace následně Gándhí zasvětil zbytek života. V roce 1948 ho zastřelil hinduistický extremista.