Štrasburk - Chorvatsko udělalo v poslední době obrovský pokrok, ale pokud chce pomýšlet na brzký vstup do Evropské unie, musí udělat víc.
Zejména v oblasti vyšetřování a trestání válečných zločinů, zajištění nezávislosti justice a boje proti korupci.
Tak by se dalo shrnout dnešní vystoupení eurokomisaře pro rozšíření a vnější vztahy Štefana Füleho v Evropském parlamentu.
Chorvatsko už splnilo 28 z 35 přístupových podmínek, které si Brusel vymínil před začátkem přístupových rozhovorů,a český eurokomisař vyjádřil naději, že bude možné 19. dubna na ministerské konferenci o rozšíření uzavřít další kapitoly přístupových jednání.
Na druhou stranu nejdůležitějšími a nejsložitějšími výzvami se musí Záhřeb podle něj ještě poprat.
"Přestože proces zdárně pokračuje, nejdůležitější problémy ještě zbývá vyřešit a pokud chtějí Chorvaté splnit ambiciózní plán předsedajícího Maďarska, které chce uzavřít rozhovory o přijetí ještě v první polovině tohoto roku, nesmějí ustat v enormním úsilí," uvedl Füle.
Kromě důsledného potrestání válečných zločinců Brusel požaduje, aby Chorvaté garantovali bezpečnost a vymahatelnost práva pro srbskou menšinu. K nezávislé justici a boji s korupcí by navíc měl Záhřeb přidat také na posílení volné hospodářské soutěže.
Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stát Chorvatsko členem Evropské unie v roce 2013.
Paradoxem je to, že vstup do EU musejí v referendu posvětit chorvatští občané a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že to bude napínavé.