Chorvaté jsou u bran EU, v referendu možná řeknou ne

Martin Novák Martin Novák
23. 1. 2011 9:10
Chorvatsko by se mělo stát příští rok 28. členskou zemí unie, ale podpora vstupu klesá
Foto: Reuters

Záhřeb - Chorvatsko je po pěti letech rozhovorů na prahu Evropské unie. Zbývá mu uzavřít jen šest z celkových třiatřiceti kapitol a pokud vše dobře půjde, osmadvacátým členem EU by se bývalá jugoslávská republika mohla stát příští rok.

Paradoxně ale vše může ztroskotat na referendu, které vláda musí před samotným vstupem vypsat. To se má konat letos na podzim, před parlamentními volbami.

Ti, kteří by Chorvatsko v unii rádi viděli, mají důvod k obavám vzhledem k průzkumům veřejného mínění. Pro vstup by podle nejnovějšího průzkumu hlasovalo jen 38 procent obyvatel.

Loni se po většinu roku podpora pohybovala kolem padesáti procent.

Chorvaty odrazují problémy eurozóny, krize Řecka a Irska i fakt, že Chorvatsko se bude muset vzdát části své nezávislosti.

Foto: Aktuálně.cz

Brusel také neustále tlačí na to, aby země více spolupracovala s vyšetřováním válečných zločinů na území bývalé Jugoslávie a vydala k soudu Chorvaty, kteří jsou z těchto zločinů, spáchaných během válečných let 1991 až 1995, podezřelí.

Část chorvatské společnosti ale tyto lidi považuje za národní hrdiny.

Ve hře je i strach o pracovní místa. Na nátlak z Bruselu musí Záhřeb skoncovat s dotacemi ztrátových loděnic. Ty čeká buď prodej, nebo bankrot.

Skupina aktivistů si dokonce u Splitu zaplatila velký reklamní billboard, na kterém prosí Pannu Marii, aby ochránila Chorvatsko od členství v Evropské unii.

V současné době se přitom balkánské zemi hospodářsky moc nedaří. Po ekonomickém propadu ve výši 5,8 procent v roce 2009 byl růst loni znovu negativní. Ve výši 1,5 procent.

Chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.
Chorvatská premiérka Jadranka Kosorová. | Foto: Reuters

V programu televize BBC o Chorvatsku si ovšem vládní pověřenec pro vyjednávání o vstupu do EU Andrej Plenkovin zachoval optimismus.

"Průzkumy jsou jedna věc, skutečné referendum druhá. Tam myslím, že většina Chorvatů řekne ano. Problém je, že to naše přibližování k unii už trvá moc dlouho. Kdybychom vstoupili v roce 2004 jako deset dalších zemí, byla by podpora větší," uvedl Plenković.

I na straně Evropské unie je ale zřetelná jistá opatrnost. Vzhledem k problémům, které představují korupce a organizovaný zločin v Bulharsku a Rumunsku, si všichni chtějí dát pozor na totéž u všech dalších přicházejících zemích.

A reputaci Chorvatska rozhodně nevylepšuje bývalý pravicový premiér Ivo Sanader, který se momentálně nachází v rakouské vazbě a hrozí mu soud.

Za zneužití pravomoci a korupce při koupi banky Hypo-Alpe-Adria, kterou pořizovala bavorská banka Bayerische Landesbank.

Velký krok k přistoupení k unii učinilo Chorvatsko právě pod Sanaderem, který vedl vládu v letech 2003 až 2009. Pak ho nahradila historicky první chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy