Chorvaté jsou u bran EU, v referendu možná řeknou ne

Martin Novák Martin Novák
23. 1. 2011 9:10
Chorvatsko by se mělo stát příští rok 28. členskou zemí unie, ale podpora vstupu klesá
Foto: Reuters

Záhřeb - Chorvatsko je po pěti letech rozhovorů na prahu Evropské unie. Zbývá mu uzavřít jen šest z celkových třiatřiceti kapitol a pokud vše dobře půjde, osmadvacátým členem EU by se bývalá jugoslávská republika mohla stát příští rok.

Paradoxně ale vše může ztroskotat na referendu, které vláda musí před samotným vstupem vypsat. To se má konat letos na podzim, před parlamentními volbami.

Ti, kteří by Chorvatsko v unii rádi viděli, mají důvod k obavám vzhledem k průzkumům veřejného mínění. Pro vstup by podle nejnovějšího průzkumu hlasovalo jen 38 procent obyvatel.

Loni se po většinu roku podpora pohybovala kolem padesáti procent.

Chorvaty odrazují problémy eurozóny, krize Řecka a Irska i fakt, že Chorvatsko se bude muset vzdát části své nezávislosti.

Foto: Aktuálně.cz

Brusel také neustále tlačí na to, aby země více spolupracovala s vyšetřováním válečných zločinů na území bývalé Jugoslávie a vydala k soudu Chorvaty, kteří jsou z těchto zločinů, spáchaných během válečných let 1991 až 1995, podezřelí.

Část chorvatské společnosti ale tyto lidi považuje za národní hrdiny.

Ve hře je i strach o pracovní místa. Na nátlak z Bruselu musí Záhřeb skoncovat s dotacemi ztrátových loděnic. Ty čeká buď prodej, nebo bankrot.

Skupina aktivistů si dokonce u Splitu zaplatila velký reklamní billboard, na kterém prosí Pannu Marii, aby ochránila Chorvatsko od členství v Evropské unii.

V současné době se přitom balkánské zemi hospodářsky moc nedaří. Po ekonomickém propadu ve výši 5,8 procent v roce 2009 byl růst loni znovu negativní. Ve výši 1,5 procent.

Chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.
Chorvatská premiérka Jadranka Kosorová. | Foto: Reuters

V programu televize BBC o Chorvatsku si ovšem vládní pověřenec pro vyjednávání o vstupu do EU Andrej Plenkovin zachoval optimismus.

"Průzkumy jsou jedna věc, skutečné referendum druhá. Tam myslím, že většina Chorvatů řekne ano. Problém je, že to naše přibližování k unii už trvá moc dlouho. Kdybychom vstoupili v roce 2004 jako deset dalších zemí, byla by podpora větší," uvedl Plenković.

I na straně Evropské unie je ale zřetelná jistá opatrnost. Vzhledem k problémům, které představují korupce a organizovaný zločin v Bulharsku a Rumunsku, si všichni chtějí dát pozor na totéž u všech dalších přicházejících zemích.

A reputaci Chorvatska rozhodně nevylepšuje bývalý pravicový premiér Ivo Sanader, který se momentálně nachází v rakouské vazbě a hrozí mu soud.

Za zneužití pravomoci a korupce při koupi banky Hypo-Alpe-Adria, kterou pořizovala bavorská banka Bayerische Landesbank.

Velký krok k přistoupení k unii učinilo Chorvatsko právě pod Sanaderem, který vedl vládu v letech 2003 až 2009. Pak ho nahradila historicky první chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy