Francouzská socialistická vláda přežila hlasování o nedůvěře

ČTK ČTK
19. 2. 2015 22:20
K hlasování o nedůvěře vedlo to, že vláda se v úterý rozhodla schválit návrh hospodářských reforem prezidenta Françoise Hollandea pomocí dekretu, tedy bez hlasování parlamentu.
Premiér Manuel Valls a prezident François Hollande.
Premiér Manuel Valls a prezident François Hollande. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská socialistická vláda dnes přežila hlasování o nedůvěře, ke kterému v Národním shromáždění vyzvala pravicová opozice kvůli novému zákonu o ekonomických reformách.

Ty jsou trnem v oku i části socialistických poslanců, kteří se ale nakonec rozhodli kabinet premiéra Manuela Vallse podpořit. Vedoucí představitelé jejich strany předtím pohrozili vyloučením každého, kdo by hlasoval proti vládě, uvedla agentura Reuters.

K hlasování o nedůvěře vedlo to, že vláda se v úterý rozhodla schválit návrh hospodářských reforem prezidenta Françoise Hollandea pomocí dekretu, tedy bez hlasování parlamentu. Tímto mimořádným krokem se vyhnula nebezpečí, že schválení zákona zablokují její vlastní poslanci levého křídla, pro které je zákon příliš liberální.

Vláda věří, že reformní zákon nazvaný podle ministra hospodářství Emmanuela Macrona podpoří ekonomický růst, ozdraví státní finance a pomůže snížit nezaměstnanost. Reformy například zjednodušují přijímání i propouštění zaměstnanců nebo umožňují více obchodům nedělní a večerní prodej.

Premiér Valls neváhal před dnešním hlasováním zákonodárců označit postoj "rebelů" z řad vládní Socialistické strany za nezodpovědný. Zdůraznil, že reformy jsou také nutné k přesvědčení Evropské komise, aby dala Francii více času na zlepšení stavu veřejných financí.

Za 57 let trvání takzvané páté republiky ve Francii padla vláda při hlasování o nedůvěře v poslanecké sněmovně pouze jednou. V roce 1962 tak zákonodárci rozpustili kabinet gaullisty Georgesa Pompidoua.

 

Právě se děje

Další zprávy