Francouzi stávkují, zemi hrozí nedostatek benzínu

Zahraničí Zahraničí
12. 10. 2010 15:36
Důchodovou reformu nyní projednává Senát, očekává se, že reforma bez potíží projde
Foto: Reuters

Paříž - Francouzské odbory znovu stávkují a protestují tak proti vládnímu návrhu reformy důchodového systému. Do stávky by se mělo zapojit několik milionů lidí.

Stávky zasáhly pařížskou veřejnou dopravu, nevyhnula se jim ani letecká přeprava. Mluvčí Českých aerolinií agentuře ČTK sdělila, že bude zrušen jeden let ČSA do Paříže a zpět.

Na francouzských železnicích jezdí jen třetina rychlovlaků TGV, omezeny jsou i pařížské příměstské spoje. Stávkovat budou i zaměstnanci elektráren, petrochemických podniků a dalších odvětví.

Francouzské ropné rafinérie musely kvůli stávce omezit provoz. Někteří jejich zaměstnanci dokonce uvedli, že se k normální práci vrátí až poté, co vláda odloží své reformní plány. Analytici se obávají, že zemi může hrozit nedostatek nafty a benzínu u pump. "V krátké perspektivě to může vést k narušení dodávek," řekl agentuře Reuters Jean-Marie Chevalier z pařížské univerzity.

Odborům vadí zejména to, že se věková hranice k získání plného důchodu má podle návrhu zvýšit ze současných 65 na 67 let a hranice pro nárok na předčasný důchod z 60 na 62 let. Reformní návrh nyní projednává Senát.

Prezident Nicolas Sarkozy opakovaně zdůraznil, že reforma je z důvodu rostoucího státního deficitu nezbytná a že v otázce zvýšení věku pro odchod do důchodu nemůže odborům ustoupit.

Důchodová reforma je jedním z klíčových bodů reformního programu, se kterým v roce 2007 nastupoval do prezidentské funkce.

Deník Guardian současné francouzské protesty přirovnal k těm, které se ve Francii konaly v první polovině roku 1968. Občanské nepokoje tehdy vzešly ze studentského prostředí, postupně však zasáhly celou Francii. Studenti požadovali lepší podmínky pro studium, kritizovali také francouzskou obdobu konzervatismu, tzv. gaullismus.

V květnu 1968 se začaly stavět i barikády a do stávky se postupně zapojilo několik milionů zaměstnanců.

Co s šedesátiletým kopáčem?

V současnosti mohou Francouzi odejít do předčasného důchodu pouze za předpokladu, že mají odpracováno 42 let a šest měsíců. Pokud tak chce na odpočinek odejít dříve šedesátník, musel začít pracovat již v sedmnácti letech.

Jelikož se to týká řady dělnických profesí, poukazují odbory na fakt, že po více než čtyřech desetiletích práce je daný zaměstnanec tak fyzicky opotřebovaný, že svou profesi v řadě případů jednoduše přestává zvládat, protože ho zrazuje motorika.

V případě dělníků v ocelárnách a jiných těžkých provozech, horníků, kopáčů a zástupců dalších zaměstnání nejsou daleko od pravdy. Pětašedesátiletý řidič hromadné městské dopravy také již nemá náležité reakce a stejně stará učitelka zápolící po desetiletí s rozvernými žáčky je zpravidla zralá už jen na psychiatrickou léčebnu.

Médii před časem proběhly informace o "líných Řecích" odcházejících do důchodu již v pětapadesáti letech. Faktem ale je, že se to týká jen velmi omezené skupiny státních zaměstnanců vykonávajících náročná povolání, jako jsou příslušníci pobřežní hlídky sloužící po dlouhá léta v tvrdých podmínkách na moři.

Aby měla právo na plný důchod, odchází většina Řeků do důchodu ve 63-65 letech. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy