Francouzi mají jít do důchodu později, odbory se bouří

Radim Klekner Radim Klekner
27. 5. 2010 16:05
Francouzi odcházejí na penzi v šedesáti, většina z nich chce, aby to tak zůstalo
Francouzi vyšli do ulic, demonstrovat za důchod v šedesáti
Francouzi vyšli do ulic, demonstrovat za důchod v šedesáti | Foto: Reuters

Paříž - Evropa stárne a jedna vláda za druhou přichází s plány na zvýšení důchodového věku. Francouzi, kteří odcházejí na penzi v šedesáti, se ale proti plánům ministra práce Erika Woertha bouří. Na dnešek svolaly odbory mohutné protestní akce.

Demografický vývoj ve světě je neúprosný. Zatímco ještě před dvaceti lety byla většina zemí schopna zajistit svým občanům vcelku slušné důchody i za předpokladu, že půjdou do penze v šedesáti, dnes už to neplatí.

Německo, Dánsko a Velká Británie proto již rozhodly o tom, že v horizontu patnácti let posunou věkovou hranici, po jejímž dosažení budou moci občané odejít na zasloužený odpočinek, nad 65 let. V dalších zemích se o podobných plánech začíná diskutovat.

Spolková republika, kde se nyní odchází do důchodu v pětašedesáti, zvolila cestu postupného navyšování. V letech 2012 až 2029 posune každým rokem hranici důchodového věku o půldruhého měsíce. V roce 2030 tak půjdou Němci do důchodu v sedmašedesáti.

Totéž bude platit pro Dány. Jejich vláda rozhodla už před čtyřmi lety, že hranice odchodu do důchodu se o dva roky posune skokově v letech 2024-2027.

Savoir vivre

To, že by Francie měla následovat příklad jiných zemí, naznačil prezident Nicolas Sarkozy už loni v červnu. Ve středu potvrdil úmysl vlády posunout odchod do důchodu ministr práce v kabinetu premiéra Francoise Fillona.

"Váš život se prodlužuje, je tudíž logické, že se prodlouží i vaše profesionální kariéra," oznámil občanům Woerth.

Francouzi, kteří dobře vědí, co to je "savoir vivre", jsou ovšem zásadně proti. Důchodovou reformu podporuje podle institutu pro výzkum veřejného mínění CSA jen 43 procent. A plné dvě třetiny dotazovaných jsou ochotny kvůli ohlášené reformě vyjít do ulic.

Dnešních protestů se ovšem zůčastnilo jen asi 10-20 procent státních zaměstnanců, přičemž vlaky a autobusy jezdily zcela normálně. Největší demonstrace zažila vedla Paříže Marseille.

Svou životní filosofii bude ale země galského kohouta muset korigovat, aťjiž protesty dopadnou jakkoli. Důchodový systém se dostal do deficitu o dvacet let dříve, než se původně čekalo. V roce 2030 bude na důchodovém účtu chybět již 70 miliard eur.

Francouzský prezident Sarkozy je odhodlán důchodovou reformu prosadit za každou cenu
Francouzský prezident Sarkozy je odhodlán důchodovou reformu prosadit za každou cenu | Foto: Reuters

Aby mohli pobírat plný důchod, musí nyní Francouzi odpracovat nejméně 40 let. Řada z nich tak může jít do penze již v šedesáti. Příslušníci některých profesí, jako jsou hasiči, policisté či celníci mají ovšem zvláštní režim a odcházjí na odpočinek v pětapadesáti.

Zatím není jasné, o kolik let přesně vláda odchod do důchodu posune. Očekává se, že to budou dva až tři roky a že doba, po kterou musí Francouzi odvádět peníze na důchodové pojištění, vzroste o 24 měsíců.

V ČR půjdou muži, kteří se narodili v roce 1953 a dříve, do důchodu ve třiašedesáti, ti, kdo přišli na svět po roce 1965, o dva roky později.

 

Právě se děje

Další zprávy