Politici: Kdo si dobře vychová děti, získá vyšší důchod

Petr Kučera Petr Kučera
3. 5. 2010 7:25
Reforma má odstranit diskriminaci rodičů, řešením jsou sleva na pojistném i takzvaná asignace
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidé by mohli část svých odvodů na důchodové pojištění posílat přímo na účet rodičů-penzistů a zvýšit jim tak příjmy ve stáří. Počítají s tím návrhy TOP 09, ODS i KDU-ČSL, které jsou součástí jejich plánů na zásadní důchodovou reformu.

Převod části povinných odvodů dětí přímo rodičům má být určitou odměnou pro ty, kteří - řečeno slovy místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska - při výchově potomků mysleli nejen na kvantitu, ale také na kvalitu.

Všechny větší strany s výjimkou ČSSD a komunistů vycházejí z faktu, že současný průběžný systém už za pár let nestačí na výplatu důchodů v odpovídající výši. Vedle povinného státního pojištění tedy chtějí výrazně posílit význam soukromého penzijního připojištění, kam si lidé budou moci ukládat část svých příjmů.

Investice do výchovy dětí se vrátí ve stáří

"Rodiče, kteří vychovají několik vzdělaných a pracovitých dětí, nebudou muset tolik spořit na důstojný důchod. Investice do dobré výchovy potomků se jim totiž vrátí tím, že v seniorském věku dostanou peníze navíc přímo z odvodů jejich dětí," vysvětluje Kalousek.

"Kdo přivede na svět pět líných pobíračů sociálních dávek, nedostane nic navíc," dodává exministr financí k principu asignace části vybraného pojistného.

Podle TOP 09 by rodičům mohla být pravidelně odesílána částka ve výši dvou procent vyměřovacího základu (mzdy) každého dítěte, které přispívá do důchodového systému. O dvou procentech píše ve volebním programu také KDU-ČSL, zároveň chce výrazně zvýšit daňové slevy na děti. S asignací ve výši jednoho procenta mzdy zatím počítá ODS.

Kromě toho, aby výše důchodů vyplácených z průběžného (státního) systému byla závislá na počtu vychovaných dětí, navrhují lidovci také slevy z povinného příspěvku odváděného rodiči. Po dobu ekonomické závislosti potomka na příjmech rodiče by se povinný odvod do státního systému snížil o tři procenta za každé dítě, maximálně o 12 procent.

Konec diskriminace rodičů

Čím méně dětí by tedy lidé měli, tím méně by mohli spoléhat na příjmy ze státního důchodového systému a tím více by měli sami spořit v soukromém (kapitálovém) pilíři.

Asociace penzijních fondů nechce předvolební záměry jednotlivých politických stran podrobněji komentovat. Podle jejího šéfa Jiřího Rusnoka by ale průběžný (státní) pilíř důchodového systému měl být vůči rodinám s dětmi rozhodně férovější než dosud.

"Navrhované řešení formou přímých asignací od dětí k rodičům je nicméně velmi sporné vzhledem k technicky velmi složité proveditelnosti. Současně může vést ke vzniku dalších nových nespravedlností v systému - například u rodičů, jejichž děti se odstěhují z České republiky," říká Rusnok.

Více než pět let starý návrh společnosti ING ČR, kterou Rusnok řídí, počítá mimo jiné se slevami na pojistném pro rodiče po dobu, kdy řádně pečují o děti a ti jsou zároveň na nich ekonomicky závislé, tedy ještě si samy nevydělávají.

"Současný systém v praxi diskriminuje lidí, kteří se vlastně zasloužili o budoucnost společnosti tím, že přivedli na svět více dětí a nemohli proto dostatečně šetřit na svůj vlastní důchod. Tato situace postihuje zejména ženy," připomíná Rusnok.

Přímé asignace mohou mít i další praktické nevýhody - kromě zmíněného odstěhování dětí jde třeba o lidi, kteří nemohou mít potomky, nebo jejichž děti zemřely předčasně. I dobře vychovaní potomci si také mohou dobrovolně vybrat hůře placenou práci či vyloženě charitativní činnost.

Také podle Vladimíra Bezděka, šéfa vládní komise expertů k důchodové reformě, je asignace příliš administrativně náročná a ve zmíněných případech nespravedlivá. Bezděk osobně není ani příznivcem slev pro rodiče přímo v důchodovém systému - stát by měl výchovu dětí podporovat jinými nástroji, například rozšířením stávající daňové slevy.

Od ČSSD velkou reformu nečekejte

Ze stran, které mají podle průzkumů uspět v květnových volbách, jsou proti zásadní reformě důchodového systému jenom komunisté a sociální demokraté.

ČSSD ve volebním programu slibuje spíše další rozvoj průběžného systému tak, aby stát garantoval důchody ve výši 55 procent čisté mzdy. Soukromé připojištění musí podle sociálních demokratů zůstat zcela dobrovolné a nerozvíjet se na úkor dosavadních povinných odvodů státu.

Oproti tvrzení ČSSD však ODS ani TOP 09 nenavrhují, že by soukromá část důchodového spoření byla povinná. Nečas i Kalousek také ujišťují, že reforma se nedotkne současných důchodců ani těch, kteří jsou těsně před odchodem do důchodu, nýbrž dnešních čtyřicátníků či spíše ještě mladších.

"Má-li být budoucím seniorům zajištěno důstojné stáří, nemůžeme si nalhávat, že vystačíme pouze se státním průběžným systémem," varuje však volební lídr ODS Petr Nečas. "Kvůli demografickému vývoji připomíná současný důchodový systém organizované pyramidové schéma a hazardní hru typu letadlo," dodává.

Pro zásadní reformu jsou vedle lidovců také Strana zelených a Věci veřejné. "Vlivem menší porodnosti a prodlužování střední délky života se v budoucnu stane stávající penzijní systém těžko financovatelný. Reálná výše důchodů klesne až k životnímu minimu," připomíná stínový ministr financí za Věci veřejné Kamil Jankovský. Současný stav, kdy na jednoho důchodce připadá dva a půl pracujících, se v průběhu několika desetiletí změní na 1:1.

Už letos na podzim bude muset nová vláda řešit dílčí, ale spěchající problém. Ústavní soud totiž k 30. září 2011 zrušil dosavadní výpočet důchodů - podle něj až příliš znevýhodňoval nadprůměrně placené zaměstnance, kteří státu platili nejvyšší odvody.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Soud přitlačil Paroubka a spol: Jaký důchod budeme brát
Nové počty do důchodu. Víme, kolik byste mohli brát
ČSSD chce obejít Ústavní soud. Nezvýší důchody bohatým

 

Právě se děje

Další zprávy