Podle nich je zobrazení veřejnou urážkou. Samostatné oznámení podala i prezidentova strana Republika v pohybu (REM). Flori uvedl, že jej už ve věci kontaktovala policie.
Existe t-il un vaccin contre la macronite aigüe ? La France va t-elle devenir le Macronistan ? pic.twitter.com/Vl7WKx9LC1
— Flori Michel-Ange (@MichelFlori) July 16, 2021
Neobvyklý případ se změnil ve zkoušku toho, kde má Francie hranici mezi svobodou projevu a urážkou. To rezonuje zejména v zemi, kde satirický časopis Charlie Hebdo publikuje karikatury muslimského proroka Mohameda, které většina muslimů považuje za rouhačské.
Za právo časopisu svobodně publikovat se opakovaně postavili i představitelé státu. Emmanuel Macron v minulosti veřejně prohlásil, že každý má právo se rouhat, kritizovat i karikovat jakékoli náboženství.
Flori polepil billboardy Macronovou karikaturou v reakci na covidový zákon, který stanovil povinnost prokázat se zdravotním pasem při návštěvě kin, muzeí, sportovišť a všech míst, kde je více než 50 lidí. Od srpna bude stejná povinnost platit i v restauracích či nákupních centrech.
Jen satira, tvrdí podnikatel
Podle Floriho, který plakáty vylepil v departementu Var na jihu Francie, se většina země postavila za satirický časopis. "Ale když jde o utahování si z prezidenta tím, že ho zobrazím jako diktátora, pak je to rouhání a nepřijatelné," postěžoval si.
Macronův právník Jean Ennochi uvedl, že trestní oznámení byla podána za Macrona osobně, nikoli v rámci jeho oficiálního úřadu "kvůli urážlivé povaze srovnání prezidenta republiky s Adolfem Hitlerem". Zástupce Macronovy strany uvedl, že strana podala samostatnou stížnost kvůli urážce a podněcování k nenávisti.
"Vůbec jsem nečekal, že by prezident podal stížnost proti občanovi Francie," reagoval Flori. "Karikuji. Lidem se to může, nebo nemusí líbit, ale vyjde to nastejno, karikatura zůstane karikaturou," dodal.
VIDEO: Video z útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.