Obžalovaní mají deset dní na odvolání. Pelicotova obhájkyně podle agentury Reuters uvedla, že její mandant odvolání zvažuje.
"Pane Pelicote, byl jste shledán vinným ze znásilnění s přitěžujícími okolnostmi Gisèle Pelicotové," řekl při vynášení rozsudku předsedající soudce Roger Arata. Pelicot byl shledán vinným mimo jiné také z pokusu o závažné znásilnění ženy jednoho ze spoluobžalovaných, Jean-Pierrea Marechala, a z pořizování nevhodných snímků své dcery Caroline a svých snach Aurore a Céline.
Dvaasedmdesátiletý Pelicot podle BBC zpočátku při čtení verdiktu neprojevoval žádné emoce. Později se ale na své židli shrbil a patrně propukl v pláč. Dvacetiletý trest pro něj znamená, že by měl ve vězení strávit zbytek života, poznamenala agentura AP. Soudce po vynesení rozsudku nad Pelicotem postupně četl rozsudky také nad padesátkou spoluobviněných.
Sedmačtyřicet mužů bylo usvědčeno ze znásilnění, dva z pokusu o znásilnění a dva ze sexuálního napadení, uvedla agentura Reuters. Většinou přitom dostali o několik let nižší tresty, než požadovala prokuratura, která navrhovala čtyři až 18 let. Nakonec padly tresty vězení v rozmezí od tří do 15 let.
Vynášení rozsudků podle BBC skončilo v poklidné atmosféře. Obžalovaní mají deset dní na odvolání. Předsedající soudce Arata jim řekl, že všichni si mohou promluvit se svými obhájci, než budou odvedeni do vězení.
Gisèle Pelicotovou muži léta znásilňovali poté, co ji Pelicot omámil silnými anxiolytiky, tedy léky proti úzkosti. Na videích, která Pelicot pořizoval, figurovalo celkem 83 cizích mužů. Před soudem jich stanulo 50, ostatní se nepodařilo identifikovat. Svou dnes už bývalou ženu znásilňoval i samotný Pelicot. Ten se během tříměsíčního procesu ke svým činům přiznal a žádal rodinu o odpuštění. Připustil také, že cizí muži, které zval do svého domu, věděli, že jeho žena nemá povědomí o tom, co se jí děje.
Mnozí spoluobžalovaní vinu popírali s argumentem, že se prý domnívali, že jde o sexuální hru se souhlasem všech stran.
Případ Francií hluboce otřásl a vyvolal debaty o násilí na ženách. Sama Pelicotová je oceňována za to, že se navzdory bolestnému obsahu případu zasadila o veřejné projednávání místo toho, aby se soudní proces konal za zavřenými dveřmi. Také její čtvrteční příchod k soudu provázel potlesk. Jásot zněl před soudem mezi podporovateli oběti, když se k nim dostaly informace o prvních rozsudcích, píše BBC.