Francie zatkla vojenského šéfa teroristů z ETA

Zahraničí Zahraničí
19. 4. 2009 8:43
Jde údajně o jednoho z nejnebezpečnějších mužů organizace

Madrid - Zdroje ze španělské vlády oznámily, že se francouzské policii podařilo zatknout šéfa vojenských operací teroristické organizace ETA Jurdana Martitegiho. Společně s ním byli nedaleko jihofrancouzského Perpignanu na španělské hranici zadrženi i dva další členové ETA.

Při společné akci francouzské a španělské policie se podařilo také zatknout šest podezřelých teroristů v jiných městech.

Martitegi je třetím šéfem vojenských operací ETA zadrženým francouzskými policisty za posledních pět měsíců. Martitegi převzal vedení v prosinci, po zatčení Aitzola Iriondy.

Španělská média o osmadvacetiletém muži, který je téměř dva metry vysoký, mluví jako o jednom z nejnebezpečnějších členů organizace. Španělské protiteroristické jednotky jej popsaly jako „extrémně násilného".

Během čtyřiceti let boje za samostatný baskický stát na částech území Španělska a Francie Euskadi Ta Askatasuna (ETA), jejíž jméno v překladu znamená Baskicko a svoboda zabila přes 820 lidí.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy