Francouzi zatkli šéfa komand baskických separatistů

Reuters Reuters
17. 11. 2008 9:07
Policie viní muže ze smrti čtyř lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzští a španělští policisté slaví další úspěch v boji proti radikálům z ETA.

Podle agentury Reuters zatkli časně ráno údajného vojenského vůdce této baskické separatistické organizace Garikoitze Aspiazu Rubina, známého jako Txeroki.

"Garikoitz Aspiazu Rubina byl zatčen v Pyrenejském pohoří poblíž španělských hranic," stojí v prohlášení francouzského ministerstva vnitra.

Podle agentury EFE došlo k zatčení nedaleko lyžařského střediska Cauterets v oblasti Lourdes. Kromě něj skončila s pouty na rukou i nejmenovaná žena. Oba byli ozbrojeni, upozorňuje EFE.

Čtyři desetiletí, 800 mrtvých

Španělé muže podezírají z vraždy dvou policistů, které se měl dopustit loni v prosinci. Nepřímo zodpovědný je podle španělských médií i za explozi na madridském letišti, která zabila v prosinci 2006 dva lidi a zhatila vyjednávání separatistů s vládou.

"Zatčení opět ukázalo odhodlání francouzské policie a vojenské policie v boji proti všem formám terorismu a ilustruje výbornou spolupráci Francie a Španělska v borji proti baskickému terorismu," stojí dále v prohlášení.

V poslední době nejde o jediné zatčení některého z čelných představitelů ETA. Například koncem května byl v Bordeaux lapen politický vůdce ETA Javier López Pena, známý jako Thierry.

Baskičtí radikálové bojují za nezávislost regionu už od 60. let minulého století. Jejich útoky si za čtyři desetiletí vyžádaly více než 800 mrtvých.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy