Výbuch bomby na španělské univerzitě zranil 17 lidí

Roman Gazdík
30. 10. 2008 13:34
V Pamploně explodovalo 80 až 100 kg výbušnin
Kouř vycházející z budovy univerzity v Pamploně po výbuchu
Kouř vycházející z budovy univerzity v Pamploně po výbuchu | Foto: Reuters

Pamplona - Výbuch bomby umístěné v autě na univerzitě ve španělské Pamploně zranil ve čtvrtek krátce po jedenácté hodině sedmnáct lidí.

Podle deníku El País se jedná o zranění lehčího typu způsobená střepinami skla z oken zaparkovaných aut, která se nacházela v blízkosti místa exploze.

Nálož byla velmi silná. Ve voze, který stál na parkovišti uprostřed kampusu Navarské univerzity, se podle současných informací nacházelo 80 až 100 kilogramů výbušniny. Nejméně jedna z budov na kampusu hoří.

"Je to šílenství. Nevím, kam to s těmito lidmi dojde. Umístí bombu tam, kde studuje tolik lidí," stěžoval si deníku jeden ze svědků. "Nikdy si nezvykneme na tuhle sebranku. Chceme jen žít v míru."

Podle současných informací přicházejících z navarské vlády zavolal okolo 9:50 ráno člověk, který se představil jako člen baskické separatistické organizace ETA, na silniční úřad a oznámil umístění bomby na jednom z kampusů i čas jejího výbuchu. O kterou univerzitu jde, však nebylo jasné.

"Znovu se ukazuje, že ETA jedná, když je to možné a když k tomu má příležitost," citoval deník mluvčího navarské regionální vlády Alberto Catalána. Útok s tím, že se "teroristům nepodaří změnit náš demokratický systém", odsoudil i asturijský princ a dědic královské koruny Felipe de Borbón y Grecia.

Jde už o šestý atentát, který na půdě univerzity ETA spáchala. K tomu prvnímu došlo roku 1979, k poslednímu o 23 let později.

Ten dnešní přišel jen 48 poté, co španělská policie zatkla čtyři domnělé členy teroristické organizace. Tři z toho přímo v Pamploně.

ETA bojuje již 40 let za nezávislý baskický stát na částech území Španělska a Francie. Za tu dobu zabila přes 830 lidí.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy