Výbuch bomby na španělské univerzitě zranil 17 lidí

Roman Gazdík
30. 10. 2008 13:34
V Pamploně explodovalo 80 až 100 kg výbušnin
Kouř vycházející z budovy univerzity v Pamploně po výbuchu
Kouř vycházející z budovy univerzity v Pamploně po výbuchu | Foto: Reuters

Pamplona - Výbuch bomby umístěné v autě na univerzitě ve španělské Pamploně zranil ve čtvrtek krátce po jedenácté hodině sedmnáct lidí.

Podle deníku El País se jedná o zranění lehčího typu způsobená střepinami skla z oken zaparkovaných aut, která se nacházela v blízkosti místa exploze.

Nálož byla velmi silná. Ve voze, který stál na parkovišti uprostřed kampusu Navarské univerzity, se podle současných informací nacházelo 80 až 100 kilogramů výbušniny. Nejméně jedna z budov na kampusu hoří.

"Je to šílenství. Nevím, kam to s těmito lidmi dojde. Umístí bombu tam, kde studuje tolik lidí," stěžoval si deníku jeden ze svědků. "Nikdy si nezvykneme na tuhle sebranku. Chceme jen žít v míru."

Podle současných informací přicházejících z navarské vlády zavolal okolo 9:50 ráno člověk, který se představil jako člen baskické separatistické organizace ETA, na silniční úřad a oznámil umístění bomby na jednom z kampusů i čas jejího výbuchu. O kterou univerzitu jde, však nebylo jasné.

"Znovu se ukazuje, že ETA jedná, když je to možné a když k tomu má příležitost," citoval deník mluvčího navarské regionální vlády Alberto Catalána. Útok s tím, že se "teroristům nepodaří změnit náš demokratický systém", odsoudil i asturijský princ a dědic královské koruny Felipe de Borbón y Grecia.

Jde už o šestý atentát, který na půdě univerzity ETA spáchala. K tomu prvnímu došlo roku 1979, k poslednímu o 23 let později.

Ten dnešní přišel jen 48 poté, co španělská policie zatkla čtyři domnělé členy teroristické organizace. Tři z toho přímo v Pamploně.

ETA bojuje již 40 let za nezávislý baskický stát na částech území Španělska a Francie. Za tu dobu zabila přes 830 lidí.


 

Právě se děje

před 10 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy