Může však tato žena zachránit zemi galského kohouta? ptá se deník The New York Times.
Poslankyně francouzských socialistů je přesvědčena, že "poprvé v historii jsou Francouzi připraveni na to zvolit prezidentkou ženu."
Vláda ztrácí přízeň, Royalová získává
V době, kdy Francie zažívá hned několikeré zklamání, je zájem o Royalovou logický.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Francie, demonstrace a "hlavy v písku"
- Černé úterý. Stávka ve Francii i Británii
- Francie demonstruje i proti demonstracím
Prezident Jacques Chirac, který stojí v čele státu již od roku 1995, se zásadními problémy země pohnout nedokázal a současný premiér Villepin, dlouhou dobu považovaný za největšího favorita prezidentských voleb v roce 2007, si svými kroky Francouze spíše znepřátelil, než naklonil.
Vláda, která již týdny čelí studentským nepokojům a stávkám odborářů, tak ztrácí přízeň. Šance poslankyně a bývalé ministryně Royalové naopak vzrůstají.
Podle posledních průzkumů je nejoblíbenější socialistkou a favoritkou na prezidentský post. V těsném závěsu za ní se drží pouze pravicový kandidát a ministr vnitra Nicolas Sarkozy.
Mediální hvězda s ostrým jazykem
Royalová je mediální hvězda. Objevuje se v televizi, na titulních stranách francouzských deníků, na svých webových stránkách dokonce zveřejnila knihu.
Žena s ostrým jazykem není příliš oblíbená hlavně mezi muži. "Je to pěkná žena, která si buduje svoji image," prohlásil Dominique Clément, pravicový starosta Saint Benoît. "Ale celé je to jen hra. Obal je pěkný, láhev však prázdná."
"Tváří se jako královna, která nikoho neposlouchá a sama rozhoduje," hodnotí její účinkování právník a politik Henri de Richemont.
Když v září ohlásila svoje rozhodnutí účastnit se prezidentských voleb v květnu 2007, zeptal se jí bývalý premiér Laurent Fabius: "A kdo se bude starat o děti?"
"Prezidentská kampaň není soutěž krásy," nechal se slyšet socialista Jack Lang.
Royalová se však nenechává vyvést z rovnováhy. "Muži na mě útočí pořád. Říkají o mně, že jsem jen třešničkou na dortu, že o politice nic nevím a nemám co říct. Neuvědomují si však, že právě tímto získávám stále větší popularitu."
Šance na zvolení tu jsou, ale malé
Podporu jí vyslovila dokonce i manželka současného prezidenta Bernadette Chiracová. "Považuji ji za seriózní kandidátku, která může vyhrát."
Obecně však francouzská veřejnost nemá ráda nové obličeje. Prezidenti Chirac i Mitterrand museli o nejvyšší post v zemi usilovat několikrát, než se jim to nakonec podařilo.
Není ani jasné, zda bude hlavní kandidátkou vlastní strany, kde proti ní stojí také její partner François Hollande.
"Pokud budu kandidátkou socialistů, jsem připravena vyhrát. V opačném případě nebudu kandidovat," prohlašuje Royalová.
Kritici jí také vytýkají nedostatek zkušeností v ekonomice nebo národní bezpečnosti. Royalová stála sice v čele tří ministerstev, ale soustředila se převážně na životní prostředí, školství a sociální témata.
Na otázku, zda jí nedostatek zkušeností nemůže v případné předvolební kampani uškodit, odpověděla: "Muži, kteří tvrdí, že jsou experti na vše, nemluví pravdu."