Pointe-a-Pitre - Francouzská vláda se začala aktivně angažovat v již měsíc trvajících stávkách na karibském ostrově Guadeloupe, kde lidé protestují proti zhoršujícím se ekonomickým podmínkám.
Ve čtvrtek kromě policejních posil dorazil i samotný francouzský prezident Nicolas Sarkozy, aby odborářům nabídl finanční pomoc v hodnotě 5,6 miliardy eur (75,3 miliard Kč). Tu však Odborové sdružení proti vykořisťování odmítlo.
"Odbory jsou s nabídkou francouzské vlády nespokojeny," zhodnotil stav věcí korespondent televizní stanice France 24. V pátek se očekávají další kola jednání odborářů s představiteli francouzské vlády.
První požadavek protestujících francouzská vláda již splnila. Navýšení základních platů o 200 eur přislíbil francouzský premiér Fracois Fillon.
Paříž se však zpočátku zdráhala platy obyvatelům ostrova zvýšit v obavách, že by tak následně musela učinit ve prospěch všech Francouzů celoplošně.
První oběť
Odboroví předáci vysílají směrem k Francii varování, že situace na ostrově se začíná vymykat kontrole.
Protesty si již vyžádaly první oběť na životě. Je jí 50letý odborář Jacques Bino, kterého zabili ve středu ozbrojení mladíci ve městě Pointe-a-Pitre. Agentura Reuters uvedla, že ozbrojenci vystřelili i na tři policisty, kteří se snažili dostat k postřelenému Binovi.
Francouzské úřady se nyní obávají, že by se nepokoje mohly přenést i na území Francie.
Na začátku tohoto týdne demonstranti zapalovali budovy a auta, rabovali obchody a rozbíjeli okna a střetli se s místní policií. V souvislosti s rabováním zatkla ve čtvrtek místní policie zatkla 39 lidí.
Na ostrově jsou údajně vyšší ceny než v samotné Francii a nezaměstnanost dosahuje 20 procent.
S několikatýdenní stávkou vyšly na povrch i rasové rozdíly a nerovnosti, které na ostrově panují. Většinové obyvatelstvo tvoří potomci otroků, které na ostrov přivezli kolonizátoři, přičemž valnou část majetku a pozemků vlastní bílá menšina.
Z ostrova, který je oblíbenou turistickou destinací, mezitím prchly tisíce turistů. Úbytek turistů znamená pro ostrovany menší příjem, jenž jim turismus každoročně poskytuje.
Na sousedním ostrově Martinik, který je rovněž francouzským teritoriem, začali místní obyvatelé také protestovat.
Kolumbův ananas
Gaudeloupe je jedním z 26 zámořských departmentů Francie. Leží v Karibském moři 600 km severně od Jižní Ameriky a 600 km východně od Dominikánské republiky. Coby francouzské teritorium patří do Evropské unie a platí se na něm eurem. Není však součástí schengenské bezvízové zóny.
Ostrov o rozloze 1 600 km čtverečních byl pod britskou, francouzskou a krátce i pod švédskou nadvládou. K většinovému africkému a menšinovému bílému obyvatelstvu přibyli ve 20. století také Syřané, Libanonci a Číňané.
Původní název ostrova - Santa María de Guadalupe de Extremadura - pochází od Kryštofa Kolumba, který zde přistál v roce 1493 a odkud údajně přivezl do Evropy ananas.