Paříž - Francie znovu po roce otevřela vzrušenou debatu o eutanázii. Impulsem byl tragický osud Chantal Sébireové, které nádor znetvořil obličej.
Sébireová byla totiž dnes ráno nalezena mrtvá ve svém bytě v Plombieres-les-Dijon, jen tři dny poté, co jí soud v Dijonu zamítl žádost o provedení eutanázie.
Příčiny smrti ženy, které vzácný obličejový nádor znetvořil tvář a připravil ji o zrak, nejsou dosud známy.
"Byl to žena obdařená velkou vůlí, hlas pro mimořádný boj, boj o důstojný odchod ze života," řekl předseda Asociace práva na důstojnou smrt Jean-Luc Romero, který žádost Sébireové podporoval.
Více o eutanasii
Sébireová bojovala se zhoubným estehesioneuroblastomem osm let. Tumor ji postupně připravil o chuť a čichové vjemy, v říjnu 2007 pak bývalá učitelka oslepla. "Takové utrpení bych nepřála ani zvířeti," napsala soudu Sébireová, která žádala o podání smrtícího léku.
Případ znetvořené ženy rozdělil i politickou scénu. Zatímco ministryně spravedlnosti Rachida Datiová dijonské soudce podpořila a prohlásila, že právníci tu nejsou od toho, aby předepisovali smrtící dávky léků, šéf diplomacie Bernard Kouchner se Sébireové zastal.
"Její přání je lidské a nutné," prohlásil Kouchner, vzděláním doktor a spoluzakladatel organizace Lékaři bez hranic.
Sarkozy eutanázii odmítá
Prezident Nicolas Sarkozy ale dosud jakoukoliv debatu o právní reformě, která by eutanázii povolila, striktně odmítá.
V zemích EU je pod přísnými pravidly asistovaná sebevražda povolena v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku. Nejliberálnější postupy v eutanázii uplatňují ve Švýcarsku.