Eutanazie se nezneužívá, tvrdí nová studie

bh
27. 9. 2007 16:50
Data z Oregonu a Nizozemska svědčí v její prospěch

Londýn - Jsou asistované sebevraždy nástrojem, jak se legálně zbavit nepohodlného příbuzného, jak tvrdí kritici eutanazie? I když tu hypotetická možnost existuje, v praxi se to neděje.

Dokazuje to nejnovější studie amerických vědců z Utažské univerzity, kterou zveřejnil londýnský odborný časopis Journal of Medical Ethics.

"Nenašli jsme důkazy, které by potvrzovaly vážné obavy z možného zneužití," napsal ve své zprávě tým pod vedením Margarety Battinové. Autoři zkoumali případy asistovaných úmrtí v americkém Oregonu a Nizozemsku, kde je tato forma eutanazie legální.

Průměrný věk pacienta, který se rozhodl za asistence lékaře pozřít připravený smrtící koktejl, byl sedmdesát let, a většinou šlo o lidi trpící rakovinou.

Nepotvrdilo se ani, že by častějšími klienty center, kde se eutanazie provádí, byli v Oregonu lidé bez zdravotního pojištění, kteří by se tak teoreticky pro své příbuzné mohli stát větší zátěží.

Zneružívají příbuzní eutanazii proti starým a nemocným lidem? Studie to neprokázala. Ilustrační foto
Zneružívají příbuzní eutanazii proti starým a nemocným lidem? Studie to neprokázala. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

"Studie znovu potvrzuje, co říkáme už dlouho: dobrovolná smrt za asistence lékaře může být jen pozitivním faktorem pacientovy volby, jak ukončí svůj život," reagovala na závěry článku Ashley Rileyová z organizace Dignity in Dying (Důstojné umírání), která se eutanazii snaží propagovat ve Velké Británii.

Odpůrci eutanazie naopak upozorňují na starší studii z Oregonu, podle níž třetina klientů před provedením eutanazie uvedla, že se cítí být zátěží pro svou rodinu.

Problematická je i existence center, která se na asistované sebevraždy specializují.

Například curyšská společnost Dignitas, jejíž klinika byla dnes uzavřena, čelí podezření, že si z dobrovolné smrti udělala výnosný obchod. Ani švýcarské zákony přitom neumožňují provádět asistované sebevraždy jako výdělečnou činnost.

 

 

Právě se děje

Další zprávy