Francie se pře o antidiskriminační zákon

David Koubek
1. 2. 2006 19:09
Paříž - Zákon o rovných příležitostech, který měl zamezit opakování loňských nepokojů, vyvolal protesty francouzské levice: útočí prý na sociální model Francie.

Francouzský parlament začal projednávat zákon, který má zlepšit postavení sociálně slabých - především mladých - a odstranit diskriminaci některých menšin. Měl by tak zamezit podobným nepokojům, které otřásly Francií loni na podzim.

Zákon označili prezident Jacques Chirac i premiér Dominique de Villepin jako prioritu letošního roku.

Sporná součást: smlouvy pro mladé

Proti zákonu jako celku opozice vcelku nic nenamítá. Debata se však strhla kolem jedné jeho součásti: nového typu pracovní smlouvy. Ani francouzská média si příliš nevšímají celého zákona a mluví spíš o střetu levice a pravice a o "bitvě o CPE".

Kromě agentur proti diskriminaci a dalším opatřením navrhuje vládní pravicová strana UMP v zákoně nový, liberálnější typ pracovní smlouvy pro mladé: takzvané smlouvy prvního zaměstnání (CPE).

Zkušební lhůta, během které lze zaměstnance bez udání důvodu propustit, má být dva roky. Politici UMP tvrdí, že to mladým lidem pomůže, protože tříměsíční zkušební lhůta je pro zaměstnavatele málo a podniky se doposud mladé obávaly zaměstnat.

Útočíte na sociální systém, tvrdí levice

Levice a odbory však tvrdí, že nový zákon je další z řady útoků pravice na stávající sociální systém, a spolu s odbory se proti němu bouří.

"Pro vás je jediný nepřítel francouzský pracovní zákoník, tedy francouzský sociální model," vytknul premiérovi poslanec opoziční Socialistické stany Henri Emmanuelli.

Premiér a kandidát na prezidenta Dominique de Villepin totiž v rámci pravicových reforem už v minulém roce prosadil do pracovního práva podobný typ pracovní smlouvy pro malé podniky do dvaceti zaměstnanců.

Podnikatelský svaz MEDEF teď navíc přišel s požadavkem další liberalizace pracovního práva: revize 35hodinového pracovního týdne, který už pro malé podniky zrušil Villepinův předchůdce Raffarin.

Villepin se opírá o čísla

Villepin tvrdí, že nový typ pracovní smlouvy není útokem na levicové hodnoty. "Návrh nové smlouvy není debata mezi pravicí a levicí, ale mezi těmi, kteří chtějí změnit současnou situaci, a těmi, kterým vyhovuje" řekl de Villepin poslancům.

Pravicová UMP říká, že díky novému zákonu budou mít mladí lidé především z problémových oblastí větší šanci na zaměstnání. Mezi mladými do 25 let je dnes každý čtvrtý bez práce. Právě nezaměstnaní mladí z "problémových" částí měst se účastnili loňských nepokojů.

Nový zákon by měl zamezit podobným nepokojům, jaké na podzim ovládly předměstí francouzských měst.
Nový zákon by měl zamezit podobným nepokojům, jaké na podzim ovládly předměstí francouzských měst. | Foto: Aktuálně.cz

Vládní strana navíc argumentuje čísly. Za devět měsíců klesla míra nezaměstnanosti z 10,2 procent na 9,5. A průzkum mezi malými podniky zjistil, že díky novému typu smlouvy se tři z deseti malých firem rozhodly přijmout zaměstnance, kterého by jinak vůbec nezaměstnaly.

Levice a odbory chystají protesty

Šest hlavních odborových centrál a dvě seskupení studentů už oznámily na příští úterý velké manifestace.

I když se očekává, že zákon o rovných příležitostech projde oběma komorami, protože v nich má vládní UMP většinu, jeho projednávání se nejspíš kvůli výpadům opozičních socialistů bude protahovat.

 

Právě se děje

Další zprávy