Francie: Zákonem proti diskriminaci

Red Zah. ČTK
31. 1. 2006 17:33
Paříž - Francouzští poslanci jednají o zákonu, který má zlepšit sociální postavení mladých lidí a odstranit diskriminaci menšin.
Foto: Aktuálně.cz

V ovzduší stále poznamenaném nedávnými nepokoji na předměstích začali dnes francouzští poslanci projednávat návrh zákona o rovnosti šancí.

Zákon by měl zlepšit sociální postavení mladých lidí a odstranit přetrvávající diskriminaci některých menšin. Prezident Jacques Chirac a premiér Dominique de Villepin označili po nepokojích prosazení rovnosti šancí za prioritu roku 2006.

Vládní návrh zákona přebírá některá opatření ohlášená už v minulých týdnech. Jde o podporu vzdělání, zaměstnanosti a investic v zanedbaných městských oblastech nebo boje proti diskriminaci.

Jeho schválení se zdá předem dáno, protože vládní Svaz pro lidové hnutí (UMP) má většinu v Národním shromáždění i v Senátu, kde se bude projednávat později. Už začátek debaty ale potvrdil očekávání velkého střetu mezi vládou a levicovou opozicí. 

Francouzský prezident Jacques Chirac a premiér Dominique de Villepin mluví před Elysejským palácem k novinářům po schůzce ministerské rady pro bezpečnost. (Reuters)
Francouzský prezident Jacques Chirac a premiér Dominique de Villepin mluví před Elysejským palácem k novinářům po schůzce ministerské rady pro bezpečnost. (Reuters) | Foto: Reuters

Levice se bouří

Ta totiž odmítá řadu navrhovaných kroků ve prospěch zaměstnanosti, především nový typ pracovní smlouvy pro mladé lidi. Jde o smlouvu na dobu neurčitou, ale během prvních dvou let bude možné takto přijatého zaměstnance propustit bez udání důvodu. Opozice a odbory říkají, že to bude znamenat zvýšení sociální nejistoty a že jde o další projev liberálního kurzu vlády. S velkým odporem se střetává také úmysl vlády uzákonit možnost odejít už ve 14 letech ze školy do učení.

Vláda argumentuje poměrným úspěchem svých dosavadních kroků proti nezaměstnanosti. Ta se od jejího květnového nástupu do funkce snížila skoro o desetinu. Stále ale dosahuje 9,5 procenta a je to největší sociální problém, zvlášť pro mladé lidi v kategorii do 25 let je nezaměstnaných 22,7 procenta. 

Foto: Reuters

Nedostatek pracovních příležitostí a perspektiv pro mladé byl jedním z hlavních faktorů vedoucích k loňským nepokojům. Situace je speciálně tíživá pro mladé Araby a černochy, kteří se stále střetávají s rasismem a kteří se na násilnostech velkou měrou podíleli.

Navrhovaný zákon má proto umožnit i tvrdší postup proti diskriminaci menšin v oblasti zaměstnanosti, ale třeba i audiovizuálních sdělovacích prostředků.

Národní shromáždění začalo o zákonu jednat den po zveřejnění výsledků průzkumu, ve kterém 82 procent dotázaných odpovědělo, že dosavadní kroky pro zlepšení situace na předměstích jsou nedostatečné. Podle 86 procent dotázaných se v příštích měsících mohou nepokoje na předměstích opakovat.

 

Právě se děje

Další zprávy