Francie se chystá na generální stávku

Red Zah, ČTK
28. 3. 2006 0:01
Paříž - Odborové svazy spolu se studentskými organizacemi na dnešní den naplánovaly další vlnu stávek. Největší, jakou Francie v tomto roce zažila.
Polovina března: "CPE je smrtkou mladých"
Polovina března: "CPE je smrtkou mladých" | Foto: Reuters

Obyčejní Francouzi se tak připravují na omezení veřejné dopravy, provozu škol, státní správy, pošt a dalších odvětví.

Na rozsahu dnešních protestních akcí, které budí velké bezpečnostní obavy, závisí další vývoj vleklého konfliktu.

Stávkovat budou železničáři i letiště

Již v pondělí v osm hodin večer vstoupili do stávky francouzští železničáři, železnice by měla omezit v úterní provoz o třetinu až polovinu, stávky v místní dopravě jsou ohlášeny v 76 městech.

Stávka zasáhne i letiště, takže lze čekat zrušení nebo zpoždění řady letů, postižen má být i elektrárenský průmysl a plynárenství, nevyjde ani tisk.

Po celé zemi se má konat na 140 protestních pochodů a manifestací, největší z nich opět v Paříži.

Odbory a studenti tvrdí, že účast bude ještě vyšší než při podobných akcích před deseti dny, kdy dosáhla 1,5 milionu.

Města se obávají násilí

Policie i pořadatelé už přijali některá opatření, jež by měla předejít násilnostem, které doprovázely čtvrteční studentské protesty v Paříži i řadu protestních akcí předtím.

Pařížské předměstí Saint-Denis, které bylo jedním z těch, jež byla nejvíc postižena podzimními nepokoji, však vře již několik dní.

Stovka mladých lidí tam ničí auta a došlo i k několika střetům s policií.

Tyto a podobné akce budí obavy, že násilí na předměstích může znovu vybuchnout ve velké míře.

Protesty jsou namířeny proti nově zaváděné takzvané smlouvě prvního zaměstnání (CPE), která je klíčovým prvkem už uzákoněného vládního plánu a je určena pro lidi do 26 let.

Většina Francouzů rozhodnutí premiéra Dominiqua de Villepina trvat na CPE bez ohledu na odpor, jaký vyvolává, neschvaluje.
Většina Francouzů rozhodnutí premiéra Dominiqua de Villepina trvat na CPE bez ohledu na odpor, jaký vyvolává, neschvaluje. | Foto: Reuters

Premiér ustoupit nehodlá

Předpokládá se v ní dvouletá zkušební lhůta, ve které by bylo možné propustit zaměstnance bez udání důvodu. Vláda si od toho slibuje, že to zbaví zaměstnavatele obav z najímaní nových lidí, ale odpůrci poukazují na sociální nejistotu, kterou to s sebou nese.

Většina Francouzů rozhodnutí premiéra Dominiqua de Villepina trvat na CPE bez ohledu na odpor, jaký vyvolává, neschvaluje.

Villepin, který proplul krizí na předměstích bez větší úhony, tak čelí nejobtížnější situaci od květnového nástupu do funkce, a to tím spíš, že jeho postup vzbuzuje výhrady a nesouhlas i ve vládní pravici. Ta se obává, že by mohly být ohroženy její vyhlídky v prezidentských a parlamentních volbách v příštím roce.

 

Právě se děje

Další zprávy