Francie poslala do boje s Islámským státem letadlovou loď

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 23. 2. 2015 12:50
Z obřího plavidla ráno vzlétly k úderům proti islamistům v Iráku první stíhačky typu Rafale. Francouzské úřady také zabavily pasy šesti mužům, kteří se chystali odjet do Sýrie.
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle.
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. | Foto: Wikimedia Commons

Paříž / Perský záliv - Do vojenské operace Francie proti organizaci Islámský stát (IS) v Iráku se v pondělí zapojila francouzská letadlová loď Charles-de-Gaulle.

Z obřího plavidla na jaderný pohon ráno vzlétly k úderům proti islamistům první stíhačky typu Rafale. Uvedla to francouzská média.

Dosud Paříž měla k útokům proti IS k dispozici na základně ve Spojených arabských emirátech devět útočných letadel, teď má v oblasti podle agentury Reuters až 3000 vojáků.

Agentura AFP také informovala, že francouzské úřady zabavily pasy šesti Francouzům, kteří se chystali odjet do Sýrie. Je to poprvé, co úřady využily této možnosti od loňského listopadu, kdy parlament příslušný zákon v rámci boje proti terorismu schválil.

Loď doprovází útočná jaderná ponorka

Letadlová loď o délce přes 260 metrů, k jejíž výzbroji patří desítky bojových letadel a vrtulníků, doplula ze Středozemního moře do Perského zálivu a nachází se severně od Bahrajnu. V rámci francouzské bojové operace Chammal proti IS bude působit několik týdnů.

Letadlovou loď doprovází francouzská útočná jaderná ponorka, fregata s výzbrojí pro protivzdušnou obranu a tanker k doplňování pohonných hmot.

Námořní mise se celkem účastní 2700 vojáků, upřesnil představitel francouzského ministerstva obrany.

Francie již od loňského léta po boku mezinárodní koalice vedené Spojenými státy podniká nálety na pozice IS na iráckém území z leteckých základen ve Spojených arabských emirátech a Jordánsku.

Francouzský prezident François Hollande při vyslání letadlové lodě v lednu z Toulonu řekl, že plavidlo umožní vedení operací v Iráku s větší intenzitou a účinností.

Úřady zabavily pasy mužům, kteří chtěli odjet do Sýrie

Agentura AFP v pondělí s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj uvedla, že francouzské úřady zabavily pasy šesti Francouzům, kteří se chystali odjet do Sýrie. Je to poprvé, co úřady využily této možnosti od loňského listopadu, kdy parlament příslušný zákon v rámci boje proti terorismu schválil.

Úřady šesti dospělým mužům zabavily na nejméně šest měsíců nejen pasy, ale i průkazy totožnosti. Nyní zkoumají další čtyřicítku případů, u nichž by opatření mohly také využít, dodal zdroj. "Budou další," potvrdil podle AFP další podobné úřední zabavování osobních dokladů premiér Manuel Valls.

Se zákazem opustit francouzské území počítá zákon, jehož cílem je bránit tomu, aby z Francie odjížděli lidé pomáhat ozbrojeným islamistům v Sýrii a Iráku. Úřady se obávají hlavně toho, že tito lidé se na Blízkém východě radikalizují a po svém návratu představují teroristickou hrozbu pro Francii.

Francouzská vláda nedávno uvedla, že podle poznatků bezpečnostních služeb je v zemi na 1400 obyvatel, kteří jsou nějak zapojeni do těchto nežádoucích odjezdů.

První mezi spojenci USA

Mezinárodní nálety na IS v Iráku začaly loni a Francie byla první ze zemí, jež se připojily k USA. Koncem září pak USA daly s několika arabskými státy dohromady koalici proti IS také v Sýrii.

Podle pondělní zprávy syrských ochránců lidských práv při operacích v Sýrii přišlo za pět měsíců o život 1600 lidí. Přes 1400 z nich jsou členové IS, dalších zhruba 70 osob patřilo k radikální skupině An-Nusra. Mezi mrtvými je také 62 civilistů.

IS loni vyhlásil na severu Sýrie a Iráku chalífát, který chce spravovat podle islámského práva.

O společném postupu proti němu dnes jednají na základně v Kuvajtu špičky americké armády, diplomaté a tajní agenti. Pozval je tam americký ministr obrany Ashton Carter. Přítomni jsou i velvyslanci z Jordánska, Saúdské Arábie a dalších arabských zemí.

Setkání je za zavřenými dveřmi a koná se na rozlehlé základně Arifjan, odkud její velitel James Terry koordinuje akce proti IS. Carter se před začátkem jednání sešel s vojáky a řekl jim, že nemusejí pochybovat o tom, že se podaří dosáhnout vítězství. "Musí to být trvalá porážka IS," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy