Bamako/Paříž - Francouzské bombardéry jsou rok a půl od ukončení války v Libyi znovu nad africkým kontinentem.
Útočí v Mali na pozice ozbrojených islamistů z Al-Káidy, kteří se minulý týden ocitli už 600 kilometrů od metropole Bamaka, a podle Paříže jen francouzská intervence zabránila jejich úplnému ovládnutí osmého největšího afrického státu.
Podle zpravodajství BBC ministr zahraničí Laurent Fabius očekává, že akce potrvá několik týdnů.
Letouny a helikoptéry s modro-bílo-červenou vlajkou v neděli večer ostřelovaly několik měst v severní části Mali, ovládané militantními organizacemi Ansar Dine, Al-Káida islámského Maghrebu a dalšími skupinami.
V tuto chvíli je v Mali přes 500 francouzských vojáků, bombardéry startují ze základen v sousedním Čadu.
Operace začala v pátek, francouzský vzdušný úder umožnil armádě Mali dobýt zpět strategicky důležité město Konna v centrální části země. Postup Al-Káidou inspirovaných povstalců na metropoli byl zastaven.
Francie už má v Mali první oběť. Islamistům se podařilo sestřelit vrtulník, jeho pilot zahynul. Paříž podle ministra obrany Jean-Yvese Le Driana nechce Al-Káidu zcela vystrnadit z Mali, jenom zastavit její ofenzívu na Bamako.
Ještě tento týden dorazí několik tisíc vojáků z okolních afrických států, kteří mají podpořit oslabenou maliskou armádu a zažehnat nebezpečí, že Al-Káida Mali zcela ovládne.
Severní část země včetně historického města Timbuktu radikálové kontrolují už od loňského jara. K úspěchu jim pomohly zbraně, ke kterým se dostali v Libyi po tamním povstání proti Muammaru Kaddáfímu.
Francouzská vláda tvrdí, že zásah byl nutný, protože Mali by se mohlo stát základnou Al-Káidy jako před rokem 2002 Afghánistán.
"Prezident Francois Hollande je pevně rozhodnut toto teroristické nebezpečí pro Afriku, nás i celý svět odstranit," řekl novinářům ministr obrany Le Drian. Francouzi ale přiznávají, že mají proti sobě těžkého protivníka, který bojuje tvrdě.
"Ohromilo nás, jak sofistikovaný arzenál mají a jak zbraně perfektně ovládají. Jsou velmi dobře vyzbrojeni a vycvičeni. Z Libye mají více moderní výzbroje, než jsme se původně domnívali," sdělil agentuře AFP nejmenovaný zdroj z Elysejského paláce, sídla francouzského prezidenta.
Islamisté se dokonce v pondělí zmocnili dalšího města Diabaly, přestože během francouzského bombardování přišli už o více než stovku mužů.
Organizace Al-Káida islámského Maghrebu má své prvopočátky v devadesátých letech v Alžírsku, kde radikální skupiny bojovaly v občanské válce proti tamnímu režimu.
Prohrály, ale válka stála život více než sto tisíc lidí. Islamisté se pak stáhli do Mali, Nigeru či Mauretánie, kde operovali v odlehlých oblastech a snažili se unášet západní rukojmí.
Přísun zbraní z Libye jim umožnil zmocnit se severu Mali a dál postupovat. Až nyní nastává zvrat.
Militantní skupina Ansar Dine z Mali pohrozila Francouzům teroristickými útoky. Francois Hollande proto nařídil přísná bezpečností opatření po celé Francii. Šesti tisícům Francouzů trvale žijícím v Mali vláda doporučila odcestovat. Obezřetní mají být francouzští občané v okolních afrických státech.
Poslední velká série teroristických útoků se ve Francii odehrála v roce 1995, kdy stoupenci alžírské Islámské ozbrojené skupiny (GIA) pokládali výbušniny do metra a na železniční tratě.
O pomoc požádal Francii minulý týden maliský prezident Dioncounda Traoré. Řekl, že jeho armáda není s to sama situaci zvládnout.
Mali je tradičně stát s nestabilní vládou, režimy se zde často střídají vojenskými převraty. Bývalá francouzská kolonie je závislá na příjmech z těžby zlata a pěstování bavlny, patří ale k velmi chudým i na africké poměry.
Francie zasahuje na území svých někdejších koloniích poměrně často. V posledních sedmnácti letech například v Čadu, Středoafrické republice, v Pobřeží slonoviny nebo na souostroví Komory.
Poprvé ale v takovém rozsahu útočí na síly spojené s Al-Káidou. Logistickou pomoc nabídly Francii Velká Británie a Spojené státy, naopak Německo ústy ministra zahraničí Guida Westerwelleho jakoukoliv svoji účast vyloučilo.