Bern, Paříž, Berlín - Jmenuje se Hervé Falciani, je mu 35 let a dříve byl zaměstnán jako počítačový odborník u banky HSBC. Kvůli posledně jmenovanému nyní stojí v centru pozornosti mnoha evropských médií.
V roce 2006 totiž v práci nahrál na disk informace o 130 000 zákaznících banky, kteří by mohli být zajímaví pro ministerstva financí hned z několika zemí. Existovalo u nich podezření, že své nemalé úspory nezdanili.
Podle médií tito bankovní klienti pocházejí například z Francie, Itálie, Německa, Kolumbie nebo Číny.
Švýcarsko nemělo zájem, Francie ano
CD nabídnul Falciani hned v roce 2006 švýcarským úřadům. Podle švýcarského serveru Blick.ch za něj nechtěl žádné peníze. Toužil jen v zájmu spravedlnosti předat důležité informace.
Stejnou motivaci uvedl i v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro. Falcianiho prý zajímalo, zda se švýcarská justice dokáže prosadit vůči pravidlu bankovního tajemství.
Protože však od švýcarských úřadů neobdržel žádnou reakci, obrátil se následně na úřady ve Francii. Francouzské státní zastupitelství chce informace na CD využít.
Mezitím si však podle rakouského deníku Standard švýcarské úřady uvědomily, že se Falciani podílel na krádeži, a požádalo Francii o jeho vydání. Francouzská policie však Falcianiho vzala pod svou ochranu a nevydala ho.
Německo se o CD také zajímá, ale proč má platit?
Do hry se brzy dostalo i Německo. V médiích se objevila zpráva, že vláda dostala nabídku na odkoupení disku. Na něm jsou informace o více než 1 500 klientech, kteří měli u švýcarských bank nezdaněné konto.
Prodávající požadoval 2,5 milionu eur. Německá koalice se nyní pře, zda CD koupit, či ne. V případě koupě by se státní kasa mohla obohatit o zhruba 100 milionů eur na jinak uniklých daních.
To, že disk nabízí zajímavé informace, se již německý ministr financí mohl přesvědčit. Jako "ochutnávku" totiž podle Basler Zeitung obdržel údaje o pěti kontech. Z každého z nich by bylo možné vybrat na daních až milion eur.
Zda údaje nabídl Německu osobně Hervé Falciani, není zcela jasné. Zpravodajský server Focus však informoval, že zástupci Německa se s utajovaným majitelem CD setkali minulý víkend. Místo setkání navrhl on. Uskutečnilo se ve Francii.
V Německu by totiž mohl být informátor okamžitě zatčen. Pokud by však "novodobý Robin Hood", jak média Falcianimu přezdívají, bojoval za spravedlnost, proč by za informace najednou požadoval peníze?