Paříž - Francouzská vláda se chystá k razantnímu kroku vůči cigaretovému průmyslu: chce jej přinutit, aby se podílel na úklidu cigaretových nedopalků, jimiž nedisciplinovaní kuřáci zamořují chodníky a ulice měst a které tak kontaminují i životní prostředí.
Státní tajemnice pro životní prostředí Brune Poirsonová ve čtvrtek oznámila, že pokud samy tabákové firmy nepřijdou do tří měsíců s efektivním řešením, donutí je vláda, aby se podílely na sběru a likvidaci cigaretového odpadu.
Pařížská úklidová služba musí ročně odstraňovat ve francouzské metropoli na 350 tun cigaretových nedopalků navzdory tomu, že kuřáci mají téměř na každém rohu k dispozici odpadkové koše a že jim hrozí pokuta 68 eur (1750 Kč), pokud jsou přistiženi při odhození "špačku" na ulici.
"Pokud nebudou do září předložena žádná účinná opatření, vláda přiměje (tabákový) průmysl k tomu, aby se zapojil do shromažďování a odstraňování odpadu," řekla dnes Poirsonová.
Její úřad odhaduje, že ve Francii se každoročně vyhodí na 30 miliard nedopalků, z nichž více než 40 procent končí na plážích, v lesích, řekách a moři. Jeden jediný nedopalek může kontaminovat stovky litrů vody kvůli chemickým látkám, které obsahuje. Látkám pak může trvat více než deset let, než se rozloží, řekla Poirsonová.
Společnost British American Tobacco (BAT), jejíž značka zahrnuje společnosti Lucky Strike a Rothmans, uvedla ve svém prohlášení, že spolupracuje s vládou na vzdělávání kuřáků a distribuuje svým klientům kapesní popelníky. Další zdanění ale odmítla.
"Není na podnikatelích, kuřácích nebo občanech, aby platili dodatečné daně za náklady spojené s úklidem cigaretových nedopalků," reagoval mluvčí BAT Eric Sensi-Minautier.
Společnost Imperial Brands, která prodává francouzské značky Gauloises a Gitanes, uvedla, že povzbuzuje kuřáky, aby nakládali s nedopalky "zodpovědně". Zároveň upozornila, že nemá v úmyslu měnit složení svých cigaretových filtrů, aby méně znečišťovaly životní prostředí.