FPÖ se zbavila svého šéfideologa. Rasisty nechceme, řekla

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
10. 4. 2014 21:20
Rakouská strana Svobodných vyškrtla před eurovolbami z kandidátky vlivného Andrease Mölzera. Urážel tamní fotbalovou hvězdu. Teď ale znovu hrozí, že se FPÖ rozdělí.
Šéf rakouských Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache slaví úspěch ve volbách.
Šéf rakouských Svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache slaví úspěch ve volbách. | Foto: Reuters


Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Zahraničí – Jmenuje se Andreas Mölzer a už deset let sedí v Evropském parlamentu za rakouské Svobodné (FPÖ). Letos v květnu měl v eurovolbách – jako jeden ze dvou volebních lídrů strany – kandidovat znovu. Ale nebude. Aspoň ne v barvách FPÖ.

Z kandidátky Svobodných Mölzera po dvoutýdenním masivním nátlaku nejen politických elit, ale hlavně rakouské veřejnosti nakonec stáhlo samo vedení strany. S argumentem, že je na FPÖ moc rasistický.

"Z historie jste se nic nenaučili," hlásá transparent rakouských Zelených proti FPÖ.
"Z historie jste se nic nenaučili," hlásá transparent rakouských Zelených proti FPÖ. | Foto: Reuters

Že Andreas Mölzer používá termíny, jež připomínají doby národního socialismu, ale není nic nového. Hlavní ideolog Svobodných už na začátku devadesátých let v článcích i projevech cíleně pracoval například s – nacisty zdiskreditovaným – termínem "Umvolkung" (česky překládáno jako "přenárodnění" a používáno v souvislosti s germanizací dobytých území na východě Evropy).

Mölzer si tehdy "Umvolkung" vypůjčil, aby poukázal na to, co budou pro Rakousko znamenat přistěhovalci. V roce 2005, kdy se připomínalo 60. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, zase odmítl zvednout ruku pro "osvětimskou" rezoluci Evropského parlamentu, která odsuzovala antisemitismus. A ve výčtu by se dalo pokračovat.

Ulrike Haider-Quercia, dcera zesnulého Jörga Haidera na sjezdu BZÖ.
Ulrike Haider-Quercia, dcera zesnulého Jörga Haidera na sjezdu BZÖ. | Foto: Reuters

Přesto FPÖ svého šéfideologa, který platí mimo jiné také za hlavního architekta už chystané krajně pravicové frakce v europarlamentu, s jejímž vytvořením se počítá právě po květnových volbách, až do pondělka hájila.

V úterý pak před média předstoupil generální tajemník FPÖ Herbert Kickl s prohlášením, že "výroky jako ty Andrease Mölzera nejsou v žádném případě nosné, a tím pádem ani slučitelné s kandidaturou (do Evropského parlamentu)". "FPÖ se distancuje od národního socialismu a rasismu a profiluje se jako rakousko-patriotistická politická síla," vysvětlil Kickl do kamer.

A proč že se Svobodní rozhodli – po tolika pod stůl zametených aférách – pojítko mezi FPÖ a Mölzerem přetnout? Důvodů může být několik.

Rakušané vítají německá vojska v roce 1938.
Rakušané vítají německá vojska v roce 1938. | Foto: Holocaust Research Project

Tím prvním je článek, který před časem otiskl německý deník Süddeutsche Zeitung. Rakušan podle něj v únoru během veřejného vystoupení řekl, že oproti EU s jejími pravidly a nařízeními byla "Třetí říše pravděpodobně neformální a liberální". A varoval, že by se Unie mohla brzy změnit v "konglomerát negrů".

Podle vídeňského korespondenta listu Neue Zürcher Zeitung nicméně Mölzerův pád přivodilo něco jiného. Jedna z neziskových organizací totiž doložila, že politik publikoval v časopise Zur Zeit, který vydává, pod pseudonymem komentář, v němž rasisticky uráží hvězdu fotbalového Bayernu Mnichov a klíčovou figuru rakouské reprezentace Davida Alabu. A to si Rakušané nenechali líbit.

FPÖ proto potřebovala rychle reagovat. Předvolební průzkumy pro ni beztak nevěští nic dobrého. Pokud by ji měl navíc do eurovoleb vést muž, který nadává rakouskému fotbalovému idolu, strana by podle některých analytiků ani nemusela kandidovat.

Předvolební plakát FPÖ.
Předvolební plakát FPÖ. | Foto: Reuters

Rakousko teď čeká, zda Andreas Mölzer nepůjde do květnových voleb s novou, vlastní stranou. Čas zaregistrovat ji má do pátku 17 hodin. Svobodným by mohl odloudit nejen krajně pravicové voliče, ale i některé politiky.

Se štěpením strany má ostatně zkušenosti – v roce 2005 patřil po hádce s Jörgem Haiderem ke strůjcům rozdělení partaje na FPÖ a BZÖ.

"Ve straně se rozevírá velká propast," upozorňuje rakouský deník Der Standard. "Propast mezi fanoušky Mölzera a Mölzerovými protivníky."

 

Právě se děje

Další zprávy