Foto: Světový unikát. V německém Wuppertalu už 120 let jezdí "létající" tramvaj

Nadzemní tramvaj ve Wuppertalu je kromě dopravního prostředku i vyhledávanou atrakcí.
Celá trať wuppertalské Schwebebahn (německy "visuté dráhy", jak se jí mírně nepřesně říká) měří přes 13 kilometrů.
Na linku vedoucí hlubokým údolím průmyslového města ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko vyjela nejstarší verze tramvaje už v březnu 1901.
Systém se během své existence proslavil po celém světě. Urbanisté a konstruktéři ho chtěli zkopírovat i v Hamburku, Berlíně a Londýně nebo na území některých bývalých německých kolonií.
Na snímku jedna ze zastávek napodobujících původní styl.
Foto: Helena Truchlá
Jakub Plíhal Helena Truchlá Jakub Plíhal, Helena Truchlá
25. 10. 2021 6:10
Patří mezi nejbezpečnější dopravní systémy planety. Za více než 120 let provozu zavěšené tramvaje v západoněmeckém Wuppertalu tu došlo k jediné nehodě s oběťmi na životech. A to přesto, že z ní kdysi vypadlo i jedno cirkusové zvíře. Podívejte se na neobvyklý dopravní prostředek, kterým každý den cestují desítky tisíc lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

První sjezd v nové sezoně SP lyžařek vyhrála Italka Goggiaová

První sjezd v nové sezoně Světového poháru v Lake Louise vyhrála italská lyžařka Sofia Goggiová. Druhá za obhájkyní malého glóbu byla Corinne Suterová ze Švýcarska.

Třicetiletá Goggiaová vyhrála s náskokem čtyř setin a připsala si osmnácté dílčí vítězství v seriálu v kariéře. Pro třetí místo si se ztrátou šesti setin dojela Cornelia Hütterová z Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy