Foto: Jak zařídit, aby krávy neříhaly tolik metanu? V Irsku je krmí mořskými řasami

Foto: Jak zařídit, aby krávy neříhaly tolik metanu? V Irsku je krmí mořskými řasami
Irsko se ke snížení emisí metanu zavázalo na klimatické konferenci COP26, která proběhla v první polovině listopadu. Cílem dohody více než 140 států je, aby došlo k celosvětovému snížení emisí metanu do konce desetiletí o 30 procent oproti stavu v roce 2020. Agentura Reuters uvádí, že irská vláda se domnívá, že emise ze zemědělství se podaří snížit pouze o deset procent, zatímco v ostatních oblastech až o 50 procent.
Zároveň vědci upozorňují, že k takovému výsledku jim postačila jen trocha řas. "Množství na krmení přežvýkavců je velmi malé, takže jich nemusíte mít moc, abyste pozorovali účinky," líčí Sharon Huwsová z Královské univerzity v Belfastu. Denně tak ovce dostávají 100 gramů mořských řas zamíchaných do granulátu.
Jednou z možností, jak vznik plynu omezit, by bylo zmenšit velikost stád. To ale farmářské firmy a někteří politici odmítají.
Přesto už nyní vidí zlepšení - při prvních pokusech se jim podařilo snížit vydechované emise o jedenáct až dvacet procent. Zobrazit 20 fotografií
Foto: REUTERS/Clodagh Kilcoyne
Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 4. 12. 2021 16:38
Irsko má nejvíce stád skotu a ovcí v Evropě a zároveň tu vzniká nejvíce emisí metanu na počet obyvatel. Tento skleníkový plyn přitom přispívá ke změně klimatu. Skupina vědců se to snaží změnit zdánlivě snadným krokem - obohacením jídelníčku zvířat o mořské řasy. Podívejte se, jak to dělají.
 

Právě se děje

Další zprávy