Historická cesta. Papež dorazil do Mosulu, pomodlil se za oběti války

Historická cesta. Papež dorazil do Mosulu, pomodlil se za oběti války
Druhý den své návštěvy se František setkal s významným šíitským duchovním Alím Sistáním. Podle agentury Reuters si devadesátiletý Sistání vymínil, že se setká pouze s papežem - bez přítomnosti iráckého premiéra Mustafy Kázima a prezidenta Barhama Sáliha. S oběma politiky se duchovní odmítá již delší dobu bavit.
"Jsem velmi rád, že mohu opět cestovat," řekl papež před příletem do Iráku. Jeho návštěva je první cestou mimo Itálii od listopadu 2019. Cestu označil za povinnost k zemi, která byla mnoho let mučena.
Nejvyšší představitel katolické církve poprvé v dějinách navštívil převážně muslimský Irák. Papež František do hlavního města Bagdádu přiletěl z Říma v pátek.
Cestu doprovázejí extrémně přísná bezpečnostní opatření. Život v Iráku se s příjezdem papeže prakticky zastavil. Do ulic, kterými František projíždí v opancéřovaném voze, smí vstoupit lidé jen se speciálním povolením.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2021 10:46
Papež František je v těchto dnech na historické cestě po Iráku. V zemi zdevastované válkami a džihádisty chce podpořit křesťanské komunity. V Mosulu, který v letech 2014 až 2017 obsadila teroristická organizace Islámský stát, se pomodlil za oběti války. Podívejte se na snímky návštěvy, označované jako nejnebezpečnější v dějinách papežství.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy