Historická cesta. Papež dorazil do Mosulu, pomodlil se za oběti války

Historická cesta. Papež dorazil do Mosulu, pomodlil se za oběti války
Druhý den své návštěvy se František setkal s významným šíitským duchovním Alím Sistáním. Podle agentury Reuters si devadesátiletý Sistání vymínil, že se setká pouze s papežem - bez přítomnosti iráckého premiéra Mustafy Kázima a prezidenta Barhama Sáliha. S oběma politiky se duchovní odmítá již delší dobu bavit.
"Jsem velmi rád, že mohu opět cestovat," řekl papež před příletem do Iráku. Jeho návštěva je první cestou mimo Itálii od listopadu 2019. Cestu označil za povinnost k zemi, která byla mnoho let mučena.
Nejvyšší představitel katolické církve poprvé v dějinách navštívil převážně muslimský Irák. Papež František do hlavního města Bagdádu přiletěl z Říma v pátek.
Cestu doprovázejí extrémně přísná bezpečnostní opatření. Život v Iráku se s příjezdem papeže prakticky zastavil. Do ulic, kterými František projíždí v opancéřovaném voze, smí vstoupit lidé jen se speciálním povolením.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2021 10:46
Papež František je v těchto dnech na historické cestě po Iráku. V zemi zdevastované válkami a džihádisty chce podpořit křesťanské komunity. V Mosulu, který v letech 2014 až 2017 obsadila teroristická organizace Islámský stát, se pomodlil za oběti války. Podívejte se na snímky návštěvy, označované jako nejnebezpečnější v dějinách papežství.
 

Právě se děje

před 43 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Na financování státního dluhu bude letos potřebovat 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy