Mráz a bílá zima jako druhý nepřítel. Obyvatelé Kyjeva se chystají na nejhorší

Mráz a bílá zima jako druhý nepřítel. Obyvatelé Kyjeva se chystají na nejhorší
"Zatím jsme zřídili skoro 500 autonomně vyhřívaných center, ale pro město s více než třemi miliony obyvatel to není nic," sdělil Kličko.
"Nikdy jsme nečekali, že se pokusí zničit civilní infrastrukturu našich měst. Je to genocida. Je to terorismus," tvrdí starosta v jiném rozhovoru.
Je zde uvedeno i 45 stanic metra, které zůstanou otevřené jako přístřešky a budou poskytovat možnost nabít si telefon nebo připojit se k internetu.
"Před dvěma týdny jsme se přiblížili úplnému výpadku. Tehdy byla teplota nad bodem mrazu, ale představte si stejnou situaci, kdyby se to stalo teď, kdy je venku téměř minus 10. Bez elektřiny, vody nebo topení. Následky by byly katastrofální," zdůrazňuje Kličko. Lidé se ale snaží žít normálně. Během výpadku proudu hrála i Ukrajinská národní filharmonie za svitu luceren.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters ČTK Dominika Perlínová, Reuters, ČTK
10. 12. 2022 7:15
Ukrajinské hlavní město dva týdny před Vánoci zasypal sníh. Krásná podívaná ale budí velké obavy. Kyjev je stále ostřelován Ruskem, a i když se protivzdušné obraně většinou daří město před raketami a drony ochránit, infrastruktura je poškozena a opakovaně dochází k přerušování dodávek energie. Podívejte se, jak to ve městě momentálně vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy