Pozor na kalifornské červené. Víno vyrobené po havárii ve Fukušimě obsahuje radioaktivní prvky

Zahraničí Zahraničí
24. 7. 2018 20:25
Vědci v některých lahvích našli až dvakrát více cesia, než bylo běžné před fukušimskou tragédií. Zjištěné množství je však pro člověka stále neškodné.
Červené víno. Ilustrační foto.
Červené víno. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sacramento - Milovníci vína, přesněji lahví vyprodukovaných v kalifornském Napa Valley, by měli zbystřit. Zejména pokud ve vinotéce najdou ty z roku 2011 a mladší.

Francouzští vědci zjistili, že tamní odrůdy rosé a cabernet sauvignon z těchto let vykazují zvýšené množství radioaktivního izotopu známého pod označením Cesium 137.

Podle závěrů jejich studie tkví příčina v havárii, která v roce 2011 odstavila japonskou jadernou elektrárnu Fukušima.

Vědci použili metodu "destruktivní analýzy", při které víno odpařovali až "na popel", popisuje výzkum server CNN.

Zdravotně neškodné

Studie uvádí, že některé z testovaných vzorků obsahovaly až dvakrát více cesia, než bylo běžné před fukušimskou tragédií. Dobrou zprávou ale je, že zjištěné množství je i tak pro člověka stále neškodné.

Cesium vzniká při jaderném štěpení jiných jaderných materiálů. Není to poprvé, co vědci zaznamenali jeho zvýšené množství v nějakém alkoholickém nápoji. Podobně byl objeven například v evropských vínech po Černobylu po roce 1986.

Japonsko v březnu 2011 zasáhla tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy škály. Mohutná vlna poškodila tři z fukušimských reaktorů, čímž se do ovzduší i do vody dostal radioaktivní materiál. Zemřelo skoro 16 tisíc lidí, další zmizeli.

Video: Člověk ochutnává víno pořád, říká česká držitelka titulu Master of Wine

Dvakrát až třikrát v týdnu si dám den bez vína, člověk se musí hlídat, říká Lenka Sedláčková, která získala v Británii titul Master of Wine. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

teď

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy