Pozor na kalifornské červené. Víno vyrobené po havárii ve Fukušimě obsahuje radioaktivní prvky

Zahraničí Zahraničí
24. 7. 2018 20:25
Vědci v některých lahvích našli až dvakrát více cesia, než bylo běžné před fukušimskou tragédií. Zjištěné množství je však pro člověka stále neškodné.
Červené víno. Ilustrační foto.
Červené víno. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sacramento - Milovníci vína, přesněji lahví vyprodukovaných v kalifornském Napa Valley, by měli zbystřit. Zejména pokud ve vinotéce najdou ty z roku 2011 a mladší.

Francouzští vědci zjistili, že tamní odrůdy rosé a cabernet sauvignon z těchto let vykazují zvýšené množství radioaktivního izotopu známého pod označením Cesium 137.

Podle závěrů jejich studie tkví příčina v havárii, která v roce 2011 odstavila japonskou jadernou elektrárnu Fukušima.

Vědci použili metodu "destruktivní analýzy", při které víno odpařovali až "na popel", popisuje výzkum server CNN.

Zdravotně neškodné

Studie uvádí, že některé z testovaných vzorků obsahovaly až dvakrát více cesia, než bylo běžné před fukušimskou tragédií. Dobrou zprávou ale je, že zjištěné množství je i tak pro člověka stále neškodné.

Cesium vzniká při jaderném štěpení jiných jaderných materiálů. Není to poprvé, co vědci zaznamenali jeho zvýšené množství v nějakém alkoholickém nápoji. Podobně byl objeven například v evropských vínech po Černobylu po roce 1986.

Japonsko v březnu 2011 zasáhla tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy škály. Mohutná vlna poškodila tři z fukušimských reaktorů, čímž se do ovzduší i do vody dostal radioaktivní materiál. Zemřelo skoro 16 tisíc lidí, další zmizeli.

Video: Člověk ochutnává víno pořád, říká česká držitelka titulu Master of Wine

Dvakrát až třikrát v týdnu si dám den bez vína, člověk se musí hlídat, říká Lenka Sedláčková, která získala v Británii titul Master of Wine. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

Další zprávy