Pozor na kalifornské červené. Víno vyrobené po havárii ve Fukušimě obsahuje radioaktivní prvky

Zahraničí Zahraničí
24. 7. 2018 20:25
Vědci v některých lahvích našli až dvakrát více cesia, než bylo běžné před fukušimskou tragédií. Zjištěné množství je však pro člověka stále neškodné.
Červené víno. Ilustrační foto.
Červené víno. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sacramento - Milovníci vína, přesněji lahví vyprodukovaných v kalifornském Napa Valley, by měli zbystřit. Zejména pokud ve vinotéce najdou ty z roku 2011 a mladší.

Francouzští vědci zjistili, že tamní odrůdy rosé a cabernet sauvignon z těchto let vykazují zvýšené množství radioaktivního izotopu známého pod označením Cesium 137.

Podle závěrů jejich studie tkví příčina v havárii, která v roce 2011 odstavila japonskou jadernou elektrárnu Fukušima.

Vědci použili metodu "destruktivní analýzy", při které víno odpařovali až "na popel", popisuje výzkum server CNN.

Zdravotně neškodné

Studie uvádí, že některé z testovaných vzorků obsahovaly až dvakrát více cesia, než bylo běžné před fukušimskou tragédií. Dobrou zprávou ale je, že zjištěné množství je i tak pro člověka stále neškodné.

Cesium vzniká při jaderném štěpení jiných jaderných materiálů. Není to poprvé, co vědci zaznamenali jeho zvýšené množství v nějakém alkoholickém nápoji. Podobně byl objeven například v evropských vínech po Černobylu po roce 1986.

Japonsko v březnu 2011 zasáhla tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy škály. Mohutná vlna poškodila tři z fukušimských reaktorů, čímž se do ovzduší i do vody dostal radioaktivní materiál. Zemřelo skoro 16 tisíc lidí, další zmizeli.

Video: Člověk ochutnává víno pořád, říká česká držitelka titulu Master of Wine

Dvakrát až třikrát v týdnu si dám den bez vína, člověk se musí hlídat, říká Lenka Sedláčková, která získala v Británii titul Master of Wine. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 58 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy