Rusové poslali na vodu první plovoucí jadernou elektrárnu. Plovoucí Černobyl, zlobí se aktivisti

ČTK ČTK
28. 4. 2018 17:41
Z ruského Petrohradu v sobotu vyplula první plovoucí jaderná elektrárna na světě určená ke komerčnímu využití. Jmenuje se Akademik Lomonosov a zatím není funkční. Je tažena do Murmansku, kde bude do jejích dvou jaderných reaktorů zavezeno jaderné palivo, informovala agentura DPA. Cílem elektrárny je přístav Pevek na Dálném východě, kde má městu dodávat energii od příštího léta. Ochránci přírody projekt kritizují, označují ho za "plovoucí Černobyl". "Jde o významný mezník nejen pro náš projekt, ale pro celosvětový jaderný průmysl. Plovoucí jaderné elektrárny umožní dodávat elektřinu do těch nejodlehlejších oblastí světa," uvedl Vitalij Trutněv, manažer Rosatomu zodpovědný za projekt.
Akademik Lomonosov, první plovoucí jaderná elektrárna na světě určená ke komerčnímu využití.
Akademik Lomonosov, první plovoucí jaderná elektrárna na světě určená ke komerčnímu využití. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy