Obrazem: Popraskané zdi i poletující motýl. Podívejte se dovnitř elektrárny v Černobylu

Uvnitř třetího reaktoru.
Před 32 lety došlo v ukrajinském Černobylu k největší jaderné katastrofě na světě. Příčinou havárie byla zřejmě chyba personálu, který hrubě porušil bezpečnostní předpisy. Dalším důvodem byla vadná konstrukce sovětského reaktoru.
Kromě Ukrajiny bylo silně zasažené i sousední Bělorusko, kde skončilo až 70 procent radioaktivního spadu, který z elektrárny unikl. Údaje o počtu obětí se liší, pohybují se od jednotek tisíc až po téměř 170 tisíc mrtvých.
Kolem místa tragédie vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna, v níž však stále žije několik stovek lidí. Provoz elektrárny byl ukončen v roce 2000.
Nyní se na místo dostalo několik novinářů.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
26. 4. 2018 20:04
Před 32 lety, 26. dubna 1986 v 01:23 místního času, explodoval čtvrtý blok jaderné elektrárny v Černobylu na severu Ukrajiny. Šlo o největší jadernou katastrofu na světě. Údaje o počtu obětí se liší, pohybují se od jednotek tisíc až po téměř 170 tisíc mrtvých. Kolem místa tragédie vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna, v níž však stále žije několik stovek lidí. Agentura Reuters nyní přinesla sérii fotografií, které vznikly většinou uvnitř třetího reaktoru.
 

Právě se děje

Další zprávy