Foto: Takhle žil hrdina s duší vojáka. McCain se nebál vyčnívat, roky strávil ve vietnamském zajetí

Ve Vietnamu, kde působil jako námořní letec, byl McCain (vpravo dole) zajat.
Jeho otec i dědeček byli oba čtyřhvězdičkoví námořní admirálové.
Sám John McCain byl ve druhé polovině svého života znám díky své zářné politické kariéře v republikánských řadách. V posledních letech se proslavil i jako jeden z nejhlasitějších kritiků současného prezidenta USA Donalda Trumpa.
S jeho předchůdcem v Bílém domě, Barackem Obamou, se v roce 2008 coby republikánský kandidát na prezidenta dokonce utkal v kampani.
John McCain na oficiálním snímku Kongresu USA z roku 1977. Do Kapitolu - tehdy coby člen Sněmovny reprezentantů za Arizonu - poprvé nastoupil v roce 1983. Tím začala jeho politická kariéra ve světle celoamerických reflektorů.
Foto: Reuters
Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
26. 8. 2018 10:49
Ve věku 81 let v sobotu zemřel americký republikánský senátor John McCain. Přes třicet let působil jako vlivný politik, který se nebál postavit ani několika americkým prezidentům. V duši byl však voják, jenž sloužil rodné zemi.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy