Brazílie nakonec přijme peníze na boj s požáry v Amazonii, má ale podmínky

ČTK ČTK
28. 8. 2019 16:47
Brazílie přijme zahraniční pomoc pro boj s ostře sledovanými požáry v Amazonii, chce mít ale plnou kontrolu nad tím, jak poskytnuté prostředky využije, uvedla podle stanice BBC místní vláda. Prezident Jair Bolsonaro původně pomoc po roztržce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem odmítl, vláda ale změnila názor po schůzce s guvernéry brazilských států, které jsou požáry nejvíce postiženy.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro. | Foto: Reuters

Bolsonaro se se zástupci devíti států setkal v úterý večer, ti mu podle guvernéra státu Maranhão sdělili, že "není ta správná chvíle k odmítnutí peněz". Prezidentský mluvčí Rego Barros po schůzce uvedl, že brazilská vláda je "otevřená finančním příspěvkům od organizací a vlád", dohled nad nimi ale přísluší pouze Brazílii.

Na okamžité finanční pomoci 20 milionů dolarů (465 milionů korun) se dohodli členové skupiny vyspělých ekonomik G7 během víkendového summitu ve francouzském Biarritzu. Brazílie ale jejich nabídku nepřijala, podle Bolsonara by vytvoření mezinárodní aliance na záchranu amazonského deštného pralesa uvrhlo Brazílii do postavení kolonie.

Se svým francouzským protějškem si pak přes Twitter vyměnil několik urážek. Macron nazval Bolsonara nekompetentním, brazilský prezident podpořil sexistický příspěvek na Facebooku týkající se Macronovy manželky.

I přes vládní prohlášení není stoprocentně jisté, zda Brazílie pomoc přijme. Bolsonaro v úterý prohlásil, že bude s Macronem rozmlouvat, jen když se mu francouzský prezident omluví, a státy G7 zatím nijak nereagovaly na podmínku o využití financí, na které trvá brazilská vláda.

Mezinárodní pobouření nad Bolsonarovou politikou i nabídky pomoci vyvolala zjištění brazilského institutu INPE, podle níž letos v zemi výrazně vzrostl počet lesních požárů. Ty devastují i amazonský deštný prales, označovaný za "zelené plíce" planety.

Kvůli krizi se 6. září v kolumbijském městě Leticia na hranicích Brazílie a Peru setkají zástupci států, do kterých zasahuje Amazonie, s výjimkou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Brazilská média zároveň informovala, že ze zatím neznámých příčin byl dnes hospitalizován čtyřiačtyřicetiletý brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles, jeho stav je stabilizovaný. Ministr se kvůli situaci v Amazonii ocitl pod palbou kritiky.

Podívejte se na souhrnné video k letošním požárům:

Největší letní požáry ve světě: Amazonie, Kanáry, Sibiř | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 36 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy