Jak začal srebrenický masakr: Lázeňské město se proměnilo v dějiště genocidy

Jak začal srebrenický masakr: Lázeňské město se proměnilo v dějiště genocidy
Přesně před 25 lety začal jeden z největších masakrů v Evropě od druhé světové války. Ve Srebrenici zemřelo přes 8000 lidí.
Před válkou v Jugoslávii to bylo přitom poklidné lázeňské město.
V polovině dubna 1993 vyhlásila Rada bezpečnosti OSN v Bosně šest takzvaných bezpečných zón. Jednou z nich byla Srebrenica ve východní Bosně.
Tady na ploše 150 kilometrů čtverečních žilo kolem 45 tisíc lidí. Jejich bezpečnost měli zajistit spíše nedostatečně vyzbrojení vojáci OSN z Nizozemska.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK dap Zahraničí, ČTK, dap
Aktualizováno 11. 7. 2020 14:12
Při srebrenickém masakru, který začal přesně před 25 lety, zemřelo přes osm tisíc lidí. Každoročně si jej připomínají příbuzní zavražděných. Zločiny spáchala Vojska Republiky srbské pod vedením generála Ratka Mladiče, který byl odsouzen na doživotí a čeká na výsledek odvolacího řízení. Připomeňte si jeden z nejhorších masakrů v Evropě od druhé světové války na historických fotografiích.
 

Právě se děje

před 35 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy