Jak začal srebrenický masakr: Lázeňské město se proměnilo v dějiště genocidy

Jak začal srebrenický masakr: Lázeňské město se proměnilo v dějiště genocidy
Přesně před 25 lety začal jeden z největších masakrů v Evropě od druhé světové války. Ve Srebrenici zemřelo přes 8000 lidí.
Před válkou v Jugoslávii to bylo přitom poklidné lázeňské město.
V polovině dubna 1993 vyhlásila Rada bezpečnosti OSN v Bosně šest takzvaných bezpečných zón. Jednou z nich byla Srebrenica ve východní Bosně.
Tady na ploše 150 kilometrů čtverečních žilo kolem 45 tisíc lidí. Jejich bezpečnost měli zajistit spíše nedostatečně vyzbrojení vojáci OSN z Nizozemska.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK dap Zahraničí, ČTK, dap
Aktualizováno 11. 7. 2020 14:12
Při srebrenickém masakru, který začal přesně před 25 lety, zemřelo přes osm tisíc lidí. Každoročně si jej připomínají příbuzní zavražděných. Zločiny spáchala Vojska Republiky srbské pod vedením generála Ratka Mladiče, který byl odsouzen na doživotí a čeká na výsledek odvolacího řízení. Připomeňte si jeden z nejhorších masakrů v Evropě od druhé světové války na historických fotografiích.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy