Obrazem: Soud mu dal doživotí za genocidu, ale v rodné vesnici je generál Mladić stále hrdinou

Obrazem: Soud mu dal doživotí za genocidu, ale v rodné vesnici je generál Mladić stále hrdinou
"Neudělal takové věci. Jiní to udělali. Generál je velký a dobrý člověk," řekl Zoran Mladić (na snímku), jeden z několika vesničanů, kteří se identifikovali jako bratranci bývalého generála.
V garáži, která slouží jako improvizovaná hospůdka, tráví místní muži čas popíjením pálenky pod generálovým portrétem. (Na snímku uprostřed je bratranec Dusko Mladić.)
Zde má na stěně jeho portrét každý. Lidé ho opěvují jako dobrého dělníka, který se rád vracel pomáhat se sklizní. (Na snímku je bratranec Mile Mladić.)
Ulice generála Mladiće je jednou z mála udržovaných komunikací ve vsi.
Foto: Reuters
Vanda Nárožná Vanda Nárožná
22. 11. 2017 17:45
Podívejte se do Božanovići, vesnice, kde se v roce 1943 narodil generálplukovník Ratko Mladić. (Vesnice tehdy patřila pod fašistický chorvatský ustašovský stát.) Přestože byl Ratko Mladić uznán vinným a za genocidu dostal doživotní trest, ve své rodné vesnici je považován za hrdinu. V obci, která se nachází v drsné krajině bosenských kopců, žije přes 20 lidí. Velká část z nich jsou pokrevní příbuzní.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy