Obrazem: Soud mu dal doživotí za genocidu, ale v rodné vesnici je generál Mladić stále hrdinou

Obrazem: Soud mu dal doživotí za genocidu, ale v rodné vesnici je generál Mladić stále hrdinou
"Neudělal takové věci. Jiní to udělali. Generál je velký a dobrý člověk," řekl Zoran Mladić (na snímku), jeden z několika vesničanů, kteří se identifikovali jako bratranci bývalého generála.
V garáži, která slouží jako improvizovaná hospůdka, tráví místní muži čas popíjením pálenky pod generálovým portrétem. (Na snímku uprostřed je bratranec Dusko Mladić.)
Zde má na stěně jeho portrét každý. Lidé ho opěvují jako dobrého dělníka, který se rád vracel pomáhat se sklizní. (Na snímku je bratranec Mile Mladić.)
Ulice generála Mladiće je jednou z mála udržovaných komunikací ve vsi.
Foto: Reuters
Vanda Nárožná Vanda Nárožná
22. 11. 2017 17:45
Podívejte se do Božanovići, vesnice, kde se v roce 1943 narodil generálplukovník Ratko Mladić. (Vesnice tehdy patřila pod fašistický chorvatský ustašovský stát.) Přestože byl Ratko Mladić uznán vinným a za genocidu dostal doživotní trest, ve své rodné vesnici je považován za hrdinu. V obci, která se nachází v drsné krajině bosenských kopců, žije přes 20 lidí. Velká část z nich jsou pokrevní příbuzní.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy