Obrazem: Soud mu dal doživotí za genocidu, ale v rodné vesnici je generál Mladić stále hrdinou

Obrazem: Soud mu dal doživotí za genocidu, ale v rodné vesnici je generál Mladić stále hrdinou
"Neudělal takové věci. Jiní to udělali. Generál je velký a dobrý člověk," řekl Zoran Mladić (na snímku), jeden z několika vesničanů, kteří se identifikovali jako bratranci bývalého generála.
V garáži, která slouží jako improvizovaná hospůdka, tráví místní muži čas popíjením pálenky pod generálovým portrétem. (Na snímku uprostřed je bratranec Dusko Mladić.)
Zde má na stěně jeho portrét každý. Lidé ho opěvují jako dobrého dělníka, který se rád vracel pomáhat se sklizní. (Na snímku je bratranec Mile Mladić.)
Ulice generála Mladiće je jednou z mála udržovaných komunikací ve vsi.
Foto: Reuters
Vanda Nárožná Vanda Nárožná
22. 11. 2017 17:45
Podívejte se do Božanovići, vesnice, kde se v roce 1943 narodil generálplukovník Ratko Mladić. (Vesnice tehdy patřila pod fašistický chorvatský ustašovský stát.) Přestože byl Ratko Mladić uznán vinným a za genocidu dostal doživotní trest, ve své rodné vesnici je považován za hrdinu. V obci, která se nachází v drsné krajině bosenských kopců, žije přes 20 lidí. Velká část z nich jsou pokrevní příbuzní.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy