Foto: Buddha i antická bohyně vítězství. Tohle je desítka nejvyšších soch světa

Nejvyšší socha Evropy Matka vlast volá.
10. Na japonském ostrově Awadži stojí desátá nejvyšší socha světa. Měří 80 metrů a nese název Awaji Kannon. Její stavba byla dokončena v roce 1982.
10. V době její největší slávy bylo návštěvníkům uvnitř sochy zpřístupněno muzeum a vyhlídka. Po smrti stavitelovy ženy Japonci muzeum zavřeli. Nyní je vstup dovnitř zakázán z bezpečnostních důvodů.
9. Nejvyšší sochou Evropy a zároveň devátou nejvyšší sochou světa je ruská Matka vlast volá. Stojí nad ruským Volgogradem a je vysoká 85 metrů.
9. Socha vznikla v roce 1959 jako součást památníku bitvy o Stalingrad z druhé světové války. Zpodobňuje antickou bohyni vítězství Niké. Jde zároveň o nejvyšší sochu ženy na světě.
Foto: Shutterstock
Zahraničí dap Zahraničí, dap
31. 10. 2018 13:02
Nejvyšší sochu na světě mají v Indii. Stavba znázorňuje indického bojovníka za nezávislost Vallabhbháího Patéla a měří 182 metrů. O více než 50 metrů přerostla druhou nejvyšší sochu světa z Číny. Podívejte se na všech deset nejvyšších soch na světě.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy