Už zbývá jen jedenáct dní a pestrobarevný rakouský proužek vystřídá modrozelený vějíř finského předsednictví. A hlavní postavou bruselských jednání se opět stane žena. Namísto rakouské ministryně zahraničí Ursuly Plassnikové to bude finská ministryně pro evropské záležitosti Paula Lehtomäkiová.
V příštím půl roce budou vrcholit přípravy na vstup dvou nových členských zemí do Evropské unie. Evropská komise vydá na začátku října svou poslední hodnotící zprávu o Bulharsku a Rumunsku a podzimní summit vrcholných státníků pod finskou taktovkou bude muset říct konečné slovo, zda 1. leden 2007 je to správné datum pro rozšíření současné pětadvacítky.
"Debata o roce 2007 nebo 2008 je bezpředmětná. Je to úplně jedno, kdy obě země přistoupí. Ostatně jakýkoliv tlak ze strany Unie je zde vnímán velmi pozitivně a je tu snaha plnit požadavky, není třeba držet lidi v nejistotě," sdělil deníku Aktuálně.cz Iordan Mateev, šéf ekonomické rubriky bulharského magazínu Capital Weekly.
Infobox
CO BUDOU ŘEŠIT ČEŠI
České předsednictví v unii se pomalu blíží. Do čela tou dobou již sedmadvacítky zemí se česká republika postaví v první polovině roku 2009 a nebude to žádný med. Čeká ji reforma zemědělské politiky, přehodnocení rozpočtového výhledu nebo přijímání Chorvatska. Více čtěte ZDE
ČTĚTE SOUVISLOSTI
"Jediné riziko, které vidím v tom, že by byl vstup Bulharska odsunut na rok 2008, je politická podpora. Lidé chtějí vstoupit do EU a vědí, že se má vstupovat v roce 2007. Odsunutí by je mohlo odradit," míní Mateev.
Chemie a služby mohou rozhádat Unii
V běžné legislativní agendě jsou pro Finy nachystány dva tvrdé oříšky: směrnice o službách a směrnice o chemických látkách známá pod zkratkou REACH.
Obě míří do druhého čtení v Evropském parlamentu a oběma se může stát, že budou zamítnuty. Pak by nastupovalo vyjednávání mezi Radou a Parlamentem.
I pokud budou schváleny bez problémů, čeká Finy spousta práce. "Naší naprostou prioritou je uvést směrnici REACH v život do konce roku," píše nastupující předsednictví ve svých předběžných cílech. Upřesňovat je bude v následujících dnech a na počátku července s nimi předstoupí před europoslance.
Finové také slibují, že se budou nadále věnovat evropské ústavní smlouvě a zjišťovat, co by se dalo udělat pro její záchranu, aby tak připravili půdu pro následující německé předsednictví. To má totiž narýsovat přesný "fahrplán", co je třeba podniknout.
Ještě jeden problém se táhne euroagendou jako červená nit a větší důraz je na ni kladen od letošního ledna. Energetika. Po výpadku dodávek z Ruska se Unie neustále obává o své zdroje energie a snaží se zajistit si co největší bezpečnost dodávek.
Finsko tak plánuje uspořádat mimořádný summit s Ruskem, který by se energetikou zabýval.