Sofia - Globální krize postupně metastázuje do jednotlivých zemí východní Evropy.
Po masivních půjčkách Ukrajiny a Maďarska od Mezinárodního měnového fondu usiluje o pomoc i Bělorusko, v Polsku a Rusku lidé začínají v obavách vybírat své vklady z bank.
Na "náraz" se chystá také Bulharsko. Světová banka tamní vládu vyzvala, aby vypracovala harmonogram kroků pro případ nouze.
Balkánská země je totiž podle expertů další na řadě. Hodně si napůjčovala v zahraničí, a její ekonomika je tak kvůli globálním problémům zranitelná.
"Ráda bych slyšela, co chce a bude v případě propuknuvší krize vláda dělat. Například když začne stoupat nezaměstnanost," řekla na konferenci v Sofii zástupkyně Světové banky Kristalina Georgievová, shodou okolností Bulharka.
Signálem nadcházející krize byly dnes v Sofii dvě demonstrace.
Na té první protestovali zaměstanci ocelárny Krekimkovci proti plánům na uzavření továrny. Po nich vyšli do ulic zemědělci, protože neobdrželi od státu dotace v předepsaném termínu.
Zemi každopádně čeká zpomalení ekonomického růstu. Vláda jej podle agentury Bloomberg odhaduje na rok 2009 ve výši 4,7 procent. Původně to mělo být šest procent.
Podle zahraničních hospodářských analytiků ale bude reálný růst v příštím roce činit dokonce méně než čtyři procenta.
Kabinet ovládaný socialisty také odložil z ledna na červenec plánované zvýšení penzí o dvacet procent.
Bulharští politici a ekonomové ale tvrdí, že tak hluboká krize, jaká nastala třeba v Maďarsku nebo na Ukrajině, Bulharsku nehrozí.
"Bulharské banky prosperují a krizi ve zdraví přežijí," řekl agentuře Bloomberg šéf Bulharské centrální banky Ivan Iskrov. Podle premiéra Sergeje Staničeva není důvod k panice.
Sofie nicméně přiznala, že vede předběžná jednání s Mezinárodním měnovým fondem, i když zatím o žádnou pomoc žádat nehodlá.
Bulharsko má ale už tak dost velké problémy. Kvůli nedostatečnému boji s korupcí i organizovaným zločinem a kvůli špatnému stavu justice mu Evropská komise zastavila přísun peněz z Bruselu.
Zároveň uvnitř EU přibylo hlasů tvrdících, že Bulharsko nebylo na vstup do Unie připraveno a jeho členství od 1. ledna 2007 bylo předčasné.