Když Británie opustí EU, bude zranitelnější v boji s teroristy, varují bývalí šéfové tajných služeb

ČTK ČTK
8. 5. 2016 9:59
John Sawers, který v roce 2014 odstoupil z čela britské rozvědky MI6, a Jonathan Evans, jenž opustil funkci ředitele vnitřní zpravodajské služby MI5 v roce 2013, varovali před takzvaným brexitem - vystoupením ostrovní země z Evropské unie, o kterém rozhodnou lidé v červnovém referendu. "Protiteroristický boj je týmová hra a Evropská unie je nejlepší systém, který je k dispozici. Žádná země nemůže uspět sama," upozornili v článku aktuálního vydání The Sunday Times dva bývalí šéfové britských tajných služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ATM

Londýn - Britské hlasování v červnovém referendu pro odchod z Evropské unie by mohlo učinit Británii zranitelnější vůči teroristickým útokům a také destabilizovat evropský kontinent. V nedělním článku nedělníku The Sunday Times to uvádějí dva bývalí šéfové britských tajných služeb.

John Sawers, který v roce 2014 odstoupil z čela britské rozvědky MI6, a Jonathan Evans, jenž opustil funkci ředitele vnitřní zpravodajské služby MI5 v roce 2013, upozornili, že vystoupení Británie z EU, takzvaný brexit, by mohlo oslabit sdílení zpravodajských informací se sousedními zeměmi.

"Protiteroristický boj je týmová hra a Evropská unie je nejlepší systém, který je k dispozici. Žádná země nemůže uspět sama," upozornili v článku v The Sunday Times.

Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že národní bezpečnost se stala klíčovou oblastí názorových sporů mezi soupeřícími tábory před referendem vypsaným na 23. června. A to zejména ve světle teroristických útoků Islámského státu v Paříži a Bruselu.

Odpůrci členství Británie v 28členné unii tvrdí, že odchod by zemi umožnil lépe kontrolovat své hranice. Stoupenci setrvání v EU, mezi něž patří i ministerský předseda David Cameron, na druhé straně zdůrazňují, že EU pomáhá koordinovat sdílení zpravodajských informací.

Sawers a Evans poukazují na to, že moderní výzvědná práce se spoléhá na sdílení velkého množství dat a že by Británie mohla o tyto informace přijít, kdyby už nebyla součástí unie.

Oba však také upozorňují na to, že výsledek referenda není důležitý jen pro britskou národní bezpečnost. Odchod jedné z největších evropských vojenských mocností by podle nich negativně poznamenal celou Evropskou unii. "Kdyby Británie z EU vystoupila, destabilizující účinek na samu EU - vedle ekonomických obtíží, migrační krize a sílícího Ruska - by byl velmi silný," uvádějí bývalí šéfové britských tajných služeb.

"Nepřátelé demokracie by měli velkou radost. Podle našeho názoru existuje velké riziko, že takováto destabilizace by časem mohla vést k rozpadu EU a k návratu nestability na celém kontinentu," zdůrazňují Sawers a Evans.

Ideu radikálního islámu porazíme až za desítky let, tvrdí John Allen, poradce prezidenta Obamy pro boj s Islámským státem. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy