Stockholm - Švédský nejvyšší soud došel v Evropě k unikátnímu rozsudku. Rozhodl, že reklama přerušující vysílaný film porušuje autorská práva. O rozsudku informovala britská stanice BBC.
Režiséři Vilgot Sjoeman a Claes Eriksson zažalovali švédskou televizi TV4 za to, že jejich filmy bez jejich svolení přerušuje reklamou.
Soud nyní rozhodl, že reklamní pauzy zasahují do autorských práv a ničí divácký zážitek, protože narušují kontinuitu filmu.
"Přestože jsou reklamy umísťovány mezi jednotlivé scény, narušuje to vztah mezi filmovými scénami a ty jsou vysílány jinak, než měl režisér v úmyslu," stojí v rozhodnutí soudu. Soud zároveň dodal, že reklamním přerušením filmu neutrpěla umělecká pověst autorů.
Proces se táhl řadu let. Soudce nakonec přiznal režisérům odškodnění ve výši v přepočtu asi 800 tisíc korun.
Rozhodnutí ale neznamená, že švédské televize přestanou filmy přerušovat reklamou. Většinou je totiž ve smlouvě autorů filmu a televizní společnosti zahrnut bod, podle kterého reklama může být v jejich dílech použita.
Možnost přerušovat pořady reklamami byla ve Švédsku uzákoněna před šesti lety. Proti schválení zákona tehdy protestoval například režisér Ingmar Bergman.
"Pokaždé, když nějaký film v televizi přeruší reklama na jídlo, motorky nebo dámské vložky, popadne mě zlost, stoupne mi tlak a utrpím emocionální šok," prohlásil tehdy Bergman.
Česko: Císařův pekař bez reklamy
Také v Česku řeší případný zákaz přerušování filmu reklamou smlouva televizní stanice s distributory.
"V té smlouvě jsou obsaženy všechny podmínky pro vysílání pořadu. Zákaz přerušování reklamou však součástí smlouvy bývá výjimečně," říká mluvčí Primy Ladislav Pavlík. "Reklamou nesmíme přerušovat některé starší české filmy, jako je například Císařův pekař," dodává.