Génius a "ničitel světů". Mám na rukou krev, přiznal otec jaderné bomby Oppenheimer

Génius a "ničitel světů". Mám na rukou krev, přiznal otec jaderné bomby Oppenheimer
Měl velmi výrazný, avšak jemný hlas, popisuje Bird. "Museli jste naslouchat velmi pozorně, ale byl až magneticky přitažlivý," cituje ho časopis Smithsonova institutu.
Když se později stal profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, byl někým naprosto jiným: respektovaným vědcem, který se věnoval kvantové elektrodynamice i jaderné fyzice, připomíná časopis amerického výzkumného Smithsonova institutu.
Zúčastnil se ho i sám Oppenheimer, který během posledních let podstatně zhubl.
Na podzim se do čela projektu Manhattan dostal generál Leslie Groves, inženýr, který stál i za podobou Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Ve fyzice se však nevyznal, a tak mu padl do oka charismatický profesor. Z Oppenheimera se stal vědecký ředitel celého projektu. Zobrazit 42 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / Profimedia / Koláž snímků: Dan Poláček
Pavlína Nouzová Dan Poláček Pavlína Nouzová, Dan Poláček
Aktualizováno 23. 7. 2023 7:21
Naučil se sanskrt a četl hinduistické knihy. Miloval poezii z dob anglické královny Alžběty I., jezdil na koni a rád míchal martini. Podle svých životopisců působil otec jaderné bomby J. Robert Oppenheimer jako "karikatura excentrického profesora". Tento týden by se americký fyzik Oppenheimer, o kterém režisér Christopher Nolan loni uvedl do kin oceňovaný film, dožil 120 let.
 

Právě se děje

Další zprávy