Fillonova manželka dostala nezvykle vysoké odstupné. Inkasovala až 1,2 milionu korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2017 20:37
Podle francouzského týdeníku Le Canard enchaîné dostala Penelope Fillonová od parlamentu při svém propuštění z funkce asistentky nezvykle vysoké odstupné 45 tisíc eur (1,2 milionu Kč). "Zákony nepočítají s takovou výší odstupného při propuštění parlamentního asistenta," napsal list. Fillonová prý navíc v prvním případě začala pracovat již v době, za kterou dostala odstupné, takže nějakou dobu měla dva příjmy. Aféra o podezřelém zaměstnání ženy prezidentského kandidáta Françoise Fillona propukla na konci ledna.
François Fillona
François Fillona | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský týdeník Le Canard enchaîné zveřejnil další choulostivá tvrzení v rámci aféry kolem manželky prezidentského kandidáta Françoise Fillona, který kvůli kauze již přišel v kampani o roli favorita. Penelope Fillonová podle tradičně dobře informovaného satirického listu dostala od parlamentu při svém propuštění z funkce asistentky nezvykle vysoké odstupné 45 tisíc eur (1,2 milionu Kč).

V srpnu 2002 dolní komora Národní shromáždění vyplatila Fillonové 16 tisíc eur a další odstupné 29 000 eur v listopadu 2013, kdy s ní rozvázal pracovní smlouvu její manžel, pro kterého pracovala jako parlamentní asistentka.

"Zákony nepočítají s takovou výší odstupného při propuštění parlamentního asistenta," napsal list. Fillonová prý navíc v prvním případě začala pracovat již v době, za kterou dostala odstupné, takže nějakou dobu měla dva příjmy.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Fillonová jako asistentka svého muže a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu Kč). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti během jejich studií částkou 84 tisíc eur (2,3 milionu Kč) coby své asistenty. Dalších zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu Kč) pak dostala manželka za údajné psaní pro média.

Fillon odmítl výzvy, aby odstoupil z kampaně před prezidentskými volbami, a obvinění, která začala vyšetřovat justice, označil za spiknutí levicových sil proti němu. Na pondělní tiskové konferenci ale připustil, že v současnosti se na zaměstnávání příbuzných pohlíží negativně a že z dnešního pohledu udělal chybu. Vyjádřil nad tím politování, ale zdůraznil, že je na francouzských voličích, jak ho ohodnotí.

Podle bleskového průzkumu, jehož výsledky zveřejnila média, Fillon svými argumenty a postoji v aféře "Penelopegate" nepřesvědčil 65 procent Francouzů. Jen třetina respondentů si přeje, aby pokračoval v kampani. Jeho odchod v minulých dnech žádala i řada jeho kolegů z konzervativní strany Republikáni. Fillon byl do konce ledna jasným favoritem voleb, ale současné průzkumy ukazují, že v prvním kole 23. dubna skončí jako třetí a že tedy do rozhodujícího, druhého kola 7. května nepostoupí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy