Z otloukánka černý kůň prezidentských voleb ve Francii. Podpora krajně pravicové Le Penové roste

Ondřej Houska Ondřej Houska
6. 2. 2017 15:12
Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová o víkendu oficiálně zahájila prezidentskou kampaň. Její šance na vítězství postupně rostou poté, co se do problémů dostali další pravicoví kandidáti. Největší švýcarská banka UBS už ve své analýze tvrdí, že Le Penová má čtyřicetiprocentní šanci stát se prezidentkou. Její program je plný radikálních změn. Francie by podle ní měla opustit euro a změnit EU – anebo z ní vystoupit. Zemi totiž podle ní ohrožují "dva totalitarismy". Jedním z nich je islámský fundamentalismus a tím druhým právě globalizace, kterou EU představuje.
Marine Le Penová o víkendu oficiálně zahájila svou prezidentskou kampaň.
Marine Le Penová o víkendu oficiálně zahájila svou prezidentskou kampaň. | Foto: Reuters

Paříž – Marine Le Penová se prochází po pláži, jezdí na koni, otáčí kormidlem malé plachetnice. A mluví u toho o své lásce k Francii.

"Celým svým srdcem, celou svou duší miluji tento tisíciletý národ," vyznává se ve svém novém předvolebním videu prezidentská kandidátka francouzské krajně pravicové Národní fronty.

Le Penová tvrdí, že Francie je ve smrtelném ohrožení. A ona je jediným člověkem, který dokáže zemi zachránit. Hlavními hrozbami jsou podle ní globalizace a islámský fundamentalismus, které označuje za "dva totalitarismy".

Šance stoupají

Vůdkyně Národní fronty o víkendu oficiálně zahájila svou prezidentskou kampaň. Podle průzkumů veřejného mínění v dubnu pohodlně postoupí do druhého rozhodujícího kola prezidentských voleb, které se bude konat v květnu. V něm jí ale všechny dosavadní průzkumy věští porážku. 

Šance Le Penové přesto výrazně stouply poté, co se tradiční pravicové a levicové strany ve Francii ocitly na pokraji chaosu, například kvůli skandálům kandidáta republikánů.

Největší švýcarská banka UBS už ve své analýze tvrdí, že Le Penová má čtyřicetiprocentní šanci stát se prezidentkou.

Začaly to vnímat i finanční trhy, které vyhlídky Le Penové dlouho ignorovaly. Výnosy z francouzských státních dluhopisů tak v posledních dnech citelně vzrostly, což signalizuje nejistotu na trzích.

Program radikálních změn

Předvolební program Le Penové, zveřejněný taky o víkendu, opakuje klasické priority krajně pravicové Národní fronty.

Během šesti měsíců po zvolení chce například radikálně změnit Evropskou unii. Pokud by se jí to nepovedlo, vyhlásila by referendum o vystoupení země z EU. Francie by podle ní měla ihned opustit euro a vrátit se k vlastní měně.

Program ale vůbec nezmiňuje, jak konkrétně by to Le Penová chtěla provést. Její strana začala poslední dobou svou kritiku eura zmírňovat, protože Francouzi si jeho opuštění v průzkumech nepřejí.

K tomu, aby mohla Le Penová jako případná francouzská prezidentka skutečně vypsat referendum o vystoupení z EU, by musela získat většinu v parlamentu. Do něj budou Francouzi volit zástupce dva měsíce po prvním kole prezidentských voleb – v červnu. Národní fronta v nich zatím kvůli většinovému volebnímu systému vždy propadla. Teď by jí ale mohly nahrát problémy tradičních stran.

Proti migrantům

Ekonomický program Národní fronty má blízko k radikální levici. Le Penová je proti volnému obchodu, požaduje výrazné navýšení státních výdajů nebo snížení věku pro odchod do důchodu.

Chce taky téměř zastavit migraci do Francie.

Stejně jako Evropská unie jsou pro ni i přistěhovalci symbolem bezohledné globalizace, která musí podle Le Penové skončit. "Politici se už nedělí na pravicové a levicové. Ale na ty, kteří podporují globalizaci, a na vlastence," tvrdí šéfka Národní fronty.

Marine Le Penová převzala vedení strany v roce 2011 od svého otce Jeana-Marieho Le Pena. Snaží se ji očistit od nejkřiklavějších antisemitských nebo neofašistických hesel, se kterými byl její otec spojován.

V propagačních materiálech a na mítincích se stále častěji označuje jen křestním jménem Marine a omezuje používání svého příjmení.

Podle většiny pozorovatelů ale Národní fronta zůstává krajně pravicovou stranou. "Změnila se jen forma," tvrdí například levicově liberální deník Libération.

Některých tradičních hesel Národní fronty se ale Le Penová skutečně vzdala. Například už nepožaduje obnovení trestu smrti. Hlásí se taky k ochraně životního prostředí, což její strana dosud ignorovala. 

Le Penová versus mladý nováček Macron

Podle posledních průzkumů by měl Le Penovou do druhého kola voleb doprovodit Emmanuel Macron, bývalý ministr hospodářství a zakladatel nového hnutí En Marche (Vpřed).

I když nikdy na žádnou funkci nekandidoval, dokáže doslova elektrizovat davy. Když mluvil o víkendu v Lyonu k lidem, přilákal zhruba třikrát víc posluchačů než jeho soupeřka Le Penová, která měla ve stejném městě taky předvolební akci. 

Macron se v ekonomických tématech drží v politickém středu. Ohledně práv homosexuálů je velmi liberální. Je taky jednoznačným zastáncem další evropské integrace. Na jeho mítincích vlají evropské vlajky, což je v porovnání s jeho soupeři nevídané.

Průzkumy pro druhé kolo prezidentských voleb dávají zatím Macronovi před Le Penovou výrazný náskok. Například podle agentury Opinionway by Macron v duelu získal 65 procent hlasů, zatímco Le Penová 35 procent.

Odborníci ale upozorňují na fakt, že Macron kandiduje jako nováček a jeho podpora mezi voliči nemusí být stabilní. 

Bývalý investiční bankéř a socialistický ministr hospodářství za sebe momentálně odsunul dosavadního hlavního favorita voleb, kandidáta pravice Francoise Fillona.

Jeho podporu výrazně srazilo obvinění médií, že svou manželku dlouhá léta platil ze státních peněz jako asistentku, i když údajně téměř žádnou práci nevykonávala.

Snahy francouzské vlády ochránit své občany se výrazně zlepšily, útok v Nice byl ale útok jedince, kterému se nedá zabránit, říká Michel Perottino. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy