reklama
 
 

Filipíny zabavily severokorejskou loď, reagovaly tak na zpřísněné sankce vůči KLDR

5. 3. 2016
Filipíny zabavily severokorejskou nákladní loď. Reagovaly tak na nedávné zpřísnění mezinárodních sankcí proti KLDR. Plavidlo Čin Teng provozuje severokorejská společnost Ocean Maritime Management, která je terčem sankcí a byly jí rovněž zmrazeny účty. Loď se nyní nachází v zálivu západně od Manily, kde se provádí vykládka zboží, a podle filipínské vlády bude nejspíš její posádka deportována.

Manila - Filipínské úřady v reakci na zpřísnění mezinárodních sankcí proti KLDR zabavily severokorejskou nákladní loď. Sankce vůči této asijské zemi byly zpřísněny před pár dny v reakci na její lednový jaderný test a vypuštění rakety dlouhého doletu.

Plavidlo Čin Teng provozuje severokorejská společnost Ocean Maritime Management, která je terčem sankcí a byly jí rovněž zmrazeny účty. Loď se nyní nachází v zálivu západně od Manily, kde se provádí vykládka zboží, a podle filipínské vlády bude nejspíš její posádka deportována.

Podle mluvčího filipínské pobřežní stráže zatím 21 členů posádky s úřady spolupracuje. Loď Čin Teng plula pod vlajkou Sierry Leone a ve čtvrtek dorazila do hojně využívaného přístavu v Subic Bay, kde se kdysi nacházela americká námořní základna.

"Naší povinností je plavidlo zabavit a nedovolit mu opustit přístav. Posádka bude muset být deportována," uvedl podle serveru BBC Manolo Quezon z tiskového oddělení filipínského prezidentského úřadu.

V rámci nových sankcí, které ve středu přijala Rada bezpečnosti OSN a které jsou podle agentury AP nejpřísnější za posledních 20 let, musí být prověřen veškerý náklad, který bude směřovat do KLDR, případně ji bude opouštět. Zakázán byl i veškerý prodej lehkých zbraní určených Pchjongjangu.

OSN navíc přidala na černou listinu obchodní zástupce KLDR v Sýrii, Íránu a Vietnamu, na novém sankčním seznamu je celkem 16 osob a 12 severokorejských subjektů, poznamenala agentura Reuters. Zapsání na seznam znamená, že členské státy OSN by měly dotčeným osobám zabránit ve vstupu a stejně jako v případě sankcionovaných firem či organizací by jim měl být zmrazen majetek.

Exkluzivní fotografie Jana Šibíka, které udělal během svého pobytu v Severní Koreji. V zemi, kde je téměř vše zakázáno - i focení. | Video: Jan Šibík |  03:18

autor: ČTK | 5. 3. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama