Filipínští islamisté zřejmě zabili uneseného Němce. Požadovali výkupné přes půl milionu eur

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2017 13:35
Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa v pondělí zveřejnila video, na kterém je nejspíš vidět vražda sedmdesátiletého německého rukojmího. Muže unesli loni v listopadu. Jeho žena zemřela už při únosu. Skupina Abu Sayyafa požadovala výkupné v přepočtu 570 tisíc eur (15,4 milionu korun). Ultimátum pro jeho doručení vypršelo v neděli. Skupina Abu Sayyafa podporuje teroristickou síť Al-Káida a také Islámský stát.
Filipínští vojáci rozdávají fotografie členů skupiny Abu Sayyafa, na které je vypsaná odměna.
Filipínští vojáci rozdávají fotografie členů skupiny Abu Sayyafa, na které je vypsaná odměna. | Foto: Reuters

Berlín - Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa v pondělí zveřejnila video, na kterém je nejspíš vidět vražda sedmdesátiletého německého rukojmího, uvedla agentura DPA. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Německá vláda zatím úmrtí muže, který ve videu ze 14. února žádal o pomoc, oficiálně nepotvrdila. Bezpečnostní činitelé ale podle německých médií vycházejí z toho, že video je pravé.

Poradce filipínského prezidenta Rodriga Duterteho ale už v neděli uvedl, že se k němu dostaly informace o údajném zabití německého rukojmího na ostrově Jolo.

Skupina Abu Sayyafa požadovala za Němce výkupné v přepočtu 570 tisíc eur (15,4 milionu korun). Pro jeho doručení stanovila ultimátum, které vypršelo v neděli. Těsně před vypršením ultimáta zaútočila podle německých médií filipínská armáda na základny radikálů na ostrově.

Němec a jeho partnerka, kteří se plavili nedaleko filipínského pobřeží, se obětí únosu nestali poprvé. Již v roce 2008 je unesli somálští piráti. Na svobodu se dvojice dostala po sedmi týdnech. "Moje loď je můj život a nechci ho ztratit. Piráti a vlády mě nezajímají," řekl tehdy muž.

Média v té době spekulovala o tom, že Německo za dvojici zaplatilo výkupné ve výši 600 000 dolarů (15,3 milionu korun).

V 90. letech založená skupina Abu Sayyafa podle svých prohlášení bojuje za autonomii v rámci převážně katolických Filipín. Organizace, která se v roce 2014 přihlásila k takzvanému Islámskému státu, má na svědomí řadu teroristických činů a únosů. Právě z výkupného za rukojmí financuje z podstatné části své operace.

 

Právě se děje

Další zprávy