Manila - "Příslušníci ozbrojených sil nás žádají, ať do 29. února přivedeme do ulic milión lidí, a potom přestanou podporovat tuto mafiánskou vládu. Pokusme se společnými silami tohoto cíle dosáhnout," uvádí se v textové zprávě, která se v posledních několika dnech šíří jako lavina mezi uživateli mobilních telefonů na Filipínách.
Přestože armádní mluvčí celou záležitost označují za dezinformační kampaň rozvratných živlů, atmosféra v zemi je napjatá.
Skoro jako před 22 lety, kdy protesty miliónového davu v ulicích Manily skutečně vedly k nekrvavému svržení nenáviděného diktátora Ferdinanda Marcose, jenž vládl zemi železnou rukou přes dvacet let.
ČTĚTE VÍCE: Vražda, která změnila dějiny, je stále záhadou
Ve stopách Marcose
Od chvíle, co Marcos s celou rodinou chvatně vyklidil prezidentský palác a odletěl na palubě americké vojenské helikoptéry na Havaj, uplynulo v pondělí rovných 22 let. Ironií osudu je tedy 25. únor pro Filipínce symbolem obnovení demokracie v zemi, zatímco pro Čechy symbolem její ztráty.
Ducha "sametově-vítězného února" (sami Filipínci ovšem své revoluci říkají EDSA podle manilské autostrády, na níž se v roce 1986 shromáždily davy demonstrantů) vyvolávají odpůrci prezidentky Glorie Macapagalové-Arroyové už poněkolikáté.
GMA, jak se úřadující hlavě státu v duchu amerických prezidentských zkratek běžně přezdívá, přežila už tři pokusy o ústavní sesazení z funkce a stejný počet pokusů o vojenský převrat.
Nejprve se musela bránit obvinění, že zmanipulovala výsledek posledních prezidentských voleb, potom jí kritici přičítali vinu na znepokojivé sérii vražd politických aktivistů a nyní se přidala i závažná obvinění z korupce. Tím vším byl vyhlášen i Ferdinand Marcos.
Korupční skandál NBN-ZTE
Momentálně mocně kývou prezidentčiným křeslem nová zjištění, jež vyplouvají na povrch v souvislosti s vyšetřováním korupčního skandálu, kterým se zabývá opozicí ovládaný Senát. Jde o kontroverzní tendr na vytvoření celonárodní širokopásmové sítě (NBN), jež by vzájemně propojila všechny státní úřady v zemi.
V soutěži zvítězila loni v dubnu čínská telekomunikační společnost ZTE, když ale v září pronikly na veřejnost informace o údajné masové korupci, jež měla udělení lukrativní zakázky provázet, byla prezidentka nucena kontrakt vypovědět.
ČTĚTE VÍCE: Vztahy Číny a Filipín pošramotil zrušený kontrakt
Senát se ale rozhodl vyšetřování anomálií, jež tendr provázely, dovést až do konce a tento měsíc padla ve výpovědích dvou bývalých vládních úředníků vůbec nejzávažnější obvinění.
Nezanedbatelný podíl z "všimného" pro filipínské zprostředkovatele, které cenu projektu navýšilo možná až o dvě stě miliónů dolarů na konečných 329 miliónů dolarů, měl jít do kapes také prezidentce a jejímu manželovi.
Výzvy k odstoupení
Pravděpodobnost, že na dnešní protestní shromáždění do manilské čtvrti Makati dorazí zmiňovaný milión lidí, je velice malá. Když se na stejném místě kvůli kauze NBN-ZTE poprvé demonstrovalo před čtrnácti dny, bylo u toho pouhých deset tisíc účastníků.
I to byl ale největší protivládní protest za poslední dva roky. A od té doby zazněla na prezidentčinu adresu celá řada výzev k rezignaci.
Kromě představitelů vlivného podnikatelského sdružení Makati Business Club a kompletního profesorského sboru státní Filipínské univerzity doporučili hlavě státu předčasný odchod do důchodu předseda Senátu Manny Villar či bývalá prezidentka Corazon Aquinová, symbol boje proti diktatuře Ferdinanda Marcose a jeho nástupkyně ve funkci hlavy státu.
Další EDSA? A kolikátá vlastně?
Na dnešní demonstraci v Makati je očekáván také předchůdce GMA ve funkci hlavy státu, Joseph "Erap" Estrada.
Tomu přitom Arroyová - jeho někdejší viceprezidentka - loni v říjnu blahosklonně odpustila doživotní trest za korupci a masové zpronevěřování veřejných financí v době, kdy sám úřadoval. Jí samotnou vynesly do funkce masové demonstrace proti Estradovi v lednu 2001, které vešly do dějin jako EDSA 2.
Hned v květnu téhož roku čelila GMA prvnímu pokusu o puč, kterému se někdy přezdívá EDSA 3. Řada lidí toto označení ale odmítá. Pokud by nyní došlo k další revoluci, je docela dobře možné, že by se historici nedokázali shodnout na jejím pořadovém číslu.
ČTĚTE VÍCE: Korupce-doživotí-milost. Joseph Estrada je opět volný