Burger King řeší aféru na MS v Rusku. Ženy lákal na peníze a hamburgery, když otěhotní s fotbalistou

Zahraničí Zahraničí
21. 6. 2018 11:41
"Ženy, které získají ty nejlepší fotbalové geny, je budou moci předat příštím generacím ruského fotbalu," stálo v reklamě fastfoodu Burger King.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: joo0ey / photo on flickr

Moskva - Ruská pobočka amerického řetězce s rychlým občerstvením Burger King čelí během fotbalového šampionátu skandálu. V reklamě nabádala ženy, aby otěhotněly s některým z fotbalistů zahraničních týmů.

"Ženy, které získají ty nejlepší fotbalové geny, je budou moci předat příštím generacím ruského fotbalu. Kupředu! Věříme vám!" objevilo se v příspěvku, který Burger King v úterý zveřejnil na sociální síti Vkontakte, ruské obdobě Facebooku. 

Fastfood ženám nabízel jako odměnu tři miliony rublů (zhruba jeden milion korun) a doživotní zásobu burgerů Whopper, informoval americký list The Washington Post

Vlna kritiky ale na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě v ten samý den firma příspěvek tiše stáhla a posléze přišla s omluvou. "Ukázalo se to být příliš urážlivé. Děkujeme vám za zpětnou vazbu," nechala se slyšet ruská pobočka.

Za chování se omluvilo i americké vedení Burger Kingu: "Rozhodně to není v souladu s naší značkou a hodnotami. Podnikneme potřebné kroky, abychom se ujistili, že už se něco takového nebude znovu opakovat."

Reklama vyvolala pohoršení například u řady feministických skupin v Rusku. "Toto přesně odráží vztah naší společnosti vůči ženám," napsala na Vkontakte jedna z nich. 

Není to přitom poprvé, kdy na sebe ruský Burger King upozornil nepříliš povedenou kampaní. Minulý rok nevhodně použil fotku tehdy sedmnáctileté Rusky Diany S., která v televizi veřejně promluvila o tom, že byla sexuálně zneužita na večírku.

Řetězec rychlého občerstvení si "půjčil" její fotku, na které dvěma prsty ukazuje, jak málo večer před znásilněním pila vodku. Gesto dívky však v reklamě Burger Kingu mělo ukazovat, že akce "kup si jeden hamburger, druhý dostaneš zadarmo" už nebude trvat příliš dlouho.

Video: Krásní, divní, žízniví a hladoví. Fotbaloví fandové si užívají v ruských ulicích a barech

Světový šampionát ve fotbale změnil ruské ulice na karneval písní, tanců a divných kostýmů. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 4 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy