V Rusku kvůli fotbalovému šampionátu zabíjejí toulavé psy. Krvavá FIFA, bouří se ochránci zvířat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
16. 5. 2018 7:58
Ruská vláda se obává, že by pouliční psi mohli fanouškům a dalším účastníkům fotbalového mistrovství ublížit. První zápas odstartuje za necelý měsíc.
Toulavý pes v Rusku (ilustrační foto).
Toulavý pes v Rusku (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock.com

Moskva - Ruské úřady se kvůli letošnímu mistrovství světa ve fotbale zbavují toulavých psů. Podle vlády hrozí, že by zvířata mohla napadnout davy fanoušků, kteří se do země na šampionát sjedou, a tak chce zajistit jejich bezpečnost.

Rusko je obrovským množstvím zvířat bez domova proslulé. 

Společnosti, které mají usmrcování na starosti, nechávají psy zastřelit nebo jim podávají jed.

Zabíjení psů ale vzbudilo mezi Rusy vlnu nevole. Už v lednu vznikla internetová petice, která má drsným praktikám zamezit. V současnosti se pod ni podepsaly už bezmála dva miliony lidí.

Organizátorka petice, aktivistka Jekatěrina Dmitrijevová, apeluje na prezidenta Vladimira Putina, trenéra ruské fotbalové reprezentace Stanislava Čerčesova a šéfa Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) Gianniho Infantina, aby zvířata nechali žít.

Lidé mohou svůj nesouhlas vyjádřit také na sociálních sítích pod hashtagem  #bloodyFIFA2018 (#krvaváFIFA2018).

Fotbalové mistrovství světa se bude konat v červnu a červenci v celkem jedenácti ruských městech, kde podle odhadů žije zřejmě až na dva miliony psů a koček bez domova. První zápas odstartuje za necelý měsíc, 14. června. 

Velký byznys?

Na stranu Rusů, kterým se střílení psů nelíbí, se přidal i Vladimir Burmatov, jenž stojí v čele výboru pro ekologii a environmentální ochranu v dolní komoře ruského parlamentu. Podle něj je v sázce reputace země. 

Navíc zabití jednoho psa vyjde na šest až osm tisíc rublů (zhruba dva až necelé tři tisíce korun). "Za stejné peníze můžete chytit, vakcinovat a sterilizovat zvíře a držet ho v chovné stanici," prohlásil Burmatov pro britský list The Times.

Vláda se snaží kritické hlasy už několik měsíců uklidnit. Tvrdí, že zbloudilé psy nechá žít a během mistrovství je umístí do chovných stanic. Už loni v prosinci se Vitalij Mutko, tehdy ještě ministr sportu, nechal slyšet, že nařídil otevřít dočasné útulky ve všech jedenácti městech, kde se bude šampionát konat.

Mutkův nástupce Pavel Kolobkov pak v lednu prohlásil, že se hostující města vyhnou jakémukoliv "krutému zacházení" se psy, které by ve společnosti vyvolalo "negativní reakci". 

Aktivisté i mnozí další obyvatelé se ale obávají, že jde jen o prázdná slova a jsou potřeba právní mechanismy. Ruský trestní zákoník sice považuje za nezákonné, když se někdo dopustí krutostí na zvířatech, podle aktivistů je ale tato položka zákoníku bezzubá. 

Burmatov navíc upozorňuje, že hubení psů je velký byznys. "Tyto kontrakty jsou většinou přiřknuty státním společnostem a jde o hodně peněz," řekl poslanec pro list The Moscow Times. Podle něj je navíc na vedení každého města, aby rozhodlo o tom, jak se psy naloží. Neexistuje jedno nařízení "svrchu", kterým by se musely místní vlády řídit. 

Jako před čtyřmi lety

To je také důvod, proč s aktivisty na jedné straně některá města spolupracují, ale jinde psy dál zabíjejí, například v Soči. To si podle britského deníku The Telegraph letos objednalo u firmy Basya Service usmrcení 3501 zvířat. 

Podle ředitelky jednoho ruského útulku Larisy Dudaryonokové, na kterou se odkazují The Moscow Times, umírají také psi v Rostovu nad Donem. Bojovníci za práva zvířat tvrdí, že stát uzavřel s firmami smlouvy v celkové hodnotě 1,2 milionu liber (téměř 35 milionů korun). 

Není to poprvé, kdy obyvatelé volají po tom, aby psi bez domova nebyli zabíjeni. Rusko čelilo stejné kritice už v roce 2014, když úřady v Soči nechaly v souvislosti se zimní olympiádou zabít stovky toulavých psů. Tehdy bylo otráveno na 1200 psů a koček. 

Video z mistrovství světa v hokeji 2018: Kdo neskáče, není Čech! Po výhře nad Ruskem zavládla ve stanu pro fanoušky v Kodani euforie

Kdo neskáče, není Čech! Po výhře nad Ruskem zavládla ve stanu pro fanoušky v Kodani euforie | Video: Ondřej Jícha
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy